Detoksikacija organizma

907

Poslije blagdansko vrijeme idealno je za detoksikaciju organizma, nakon teške i obilne blagdanske hrane došlo je vrijeme za onu laganiju i ‘proljetnu’.

Detoksikacija je smanjenje unosa količine hrane, te izbacivanje masne i teške hrane, a podrazumijeva i pojačani unos nezaslađene tekućine. Uvod je za mršavljenje ili dobar prelaz s teške zimske prehrane na laganu proljetnu. Detoksikacijski program obuhvaća puno povrća, voća, žitarica, nešto mesa i grahorica, a rezultira povećanjem energije, boljim raspoloženjem te čišćim i blistavijim tenom.

Detoksikacija traje otprilike tjedan dana, preporučuje se uz stručni nadzor.

Za vrijeme detoksikacije potrebno je izbjegavati pšenične proizvode, mlijeko i mliječne proizvode, sol i namirnice koje ga sadrže, alkohol, prženu hranu, suho voće sa sumpornim dioksidom.

Treba smanjiti toksine u organizmu na minimum ili u potpunosti:

  • Alkohol
  • Kofein
  • Lijekovi
  • Umjetna sladila i bijeli šećer
  • Zagađena voda (nitrati, nitriti i sl.)
  • Konzervansi

 

Nekoliko savjeta zdrave detoksikacije:

-Topla voda s malo limuna ujutro potiče probavu i djeluje umirujuće, za razliku od hladnog napitka koji ujutro može izazvati stres i stvaranje plinova te nadutost.

-voće i povrće- opskrbite se jabukama i grožđem, a među povrćem odaberite brokulu, artičoku, kupus, prokulice, mrkvu, karfiol, ciklu, tikvice, špinat i kelj.

Ekološki proizvodi bi bili idealan izbor jer ne sadrže pesticide.

– Namirnice koje je potrebno unositi u organizam u umjerenim količinama su smeđa riža, kukuruz, proso, zob, leća, grah i slanutak, riba, sjemenke, a ulje konzumirati samo ekstra djevičansko i bučino.

-Potrebno je piti čajeve korjena sljeza, uvin čaj, sok od brusnice bez dodatka šećera te čaj od koprive.

 

Detoksikacija se ne preporuča trudnicama, dojiljama, anemičarima…:

-trudnice, dojilje te djeca nikako ne bi smjeli na detoksikacijsku dijetu, anemični ljudi, ljudi s poremećajima u prehrani, dijabetesom, bolestima bubrega, štitnjače, autoimunim bolestima, rakom, terminalnim bolestima, određenim genetskim bolestima i drugim kroničnim stanjima ne bi trebali započinjati detoksikacijsku dijetu ili bi to trebali raditi uz povećani stručni nadzor.

 

Ukoliko se odlučite na sedmodnevni detoksikacijski plan,ovo su koraci koje možete slijediti:

ODMAH NAKON USTAJANJA; Popijte čašu tople vode u koju ste prethodno iscijedili pola limuna

PRIJE SPAVANJA; Čaša vode s jednom žlicom gline Bentonita i žličicom mljevenih sjemenki lana

  • PRVI DAN; Možete jesti bilo koje voće, osim banana. Preporučuju jabuke, kruške, mandarine, naranče, grejp i kivi. Voće, svježe ili konzervirano, osigurat će organizmu sve potrebne nutrijente.

 

  • DRUGI DAN; Možete jesti sve vrste povrća, sirovog ili kuhanog, u količinama u kojima želite. Za večeru pripremite jedan veći krumpir pečen u pećnici s komadićem maslaca. Povrće će vam dati sve potrebne nutrijente i vlakana.

 

  • TREĆI DAN; Možete jesti sve vrste voća i povrća, osim banane i krumpira, u količinama po želji. Nemojte se iznenaditi ako ćete imati želju za hranom jer će ona već sljedeći dan početi slabiti.

 

  • ČETVRTI DAN; Danas možete pojesti do osam banana i popiti tri čaše mlijeka, a dopuštena je i povrtna juha. Banane služe da bi nadoknadile kalij i natrij koji ste izgubili.

 

  • PETI DAN; Možete pojesti do 600g govedine i 6 komada rajčice. Povećajte unos vode. Iz govedine ćete dobiti željezo i proteine, a iz rajčice vitamine i vlakna.

 

  • ŠESTI DAN; Govedina i povrće u neograničenim količinama.

 

  • SEDMI DAN; Danas možete pojesti smeđu rižu, sve vrste povrća i piti nezaslađene voćne sokove.

Tijekom dana popiti najmanje 10 čaša vode. Popijte tijekom dana i dvije šalice biljnog čaja (zeleni čaj, kopriva, maslačak, menta) bez šećera.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime