U povodu Svjetskog dana svjesnosti o važnosti prevencije nasilja nad starijim osobama, Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’ je u prostorijama Narodne knjižnice i čitaonice Lekenik, a u okviru aktivnosti projekta “Informirana zajednica – primarna prevencija nasilja nad starijim osobama”, održala edukativno-informativni susret „Zaštita osoba treće životne dobi“.

U suorganizaciji s Općinom Lekenik i Policijskom upravom sisačko-moslavačkom Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’ održala je edukativno-informativni susret „Zaštita osoba treće životne dobi“ i predstavljanje kratkog audio-video uratka u prostorijama Narodne knjižnice i čitaonice Lekenik.

Edukativno-informativni susret „Zaštita osoba treće životne dobi“ održao se u sklopu aktivnosti projekta “Informirana zajednica – primarna prevencija nasilja nad starijim osobama” kojeg vodi dr. sc. Daša Poredoš Lavor:

“Danas, 15. lipnja kada se u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj obilježava Svjetski dan svjesnosti o važnosti prevencije nasilja nad osobama starije životne dobi Građanska inicijativa ‘Moj grad Sisak’, zajedno sa Policijskom upravom sisačko-moslavačkom i općinom Lekenik zajedničkim snagama, voljom i inicijativom obilježava ovaj značajni datum putem informativno edukativnog predavanja, a u sklopu kojeg ćemo i promovirati naš audio video uradak koji smo napravili u suradnji s Radio Televizijom Banovinom te uz suglasnost Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Putem videa prikazujemo važnost informirane zajednice u prevenciji nasilja nad osobama starije životne dobi različitim porukama naših umirovljenika, ali isto tako i poticajnih i motivirajućih izjava naših lokalnih političara kako bi zajedničkim djelovanjem stvorili zajedničku pozitivnu sinergiju i djelovali informativno, edukativno i preventivno.”

Poredoš Lavor prokomentirala je položaj starijih osoba u lokalnim sredinama:

“Iskustva su vrlo različita, Sisačko-moslavačka županija je kraj koji ima dislocirana ruralna, ali isto tako i urbana osiromašena područja gdje su mnoge osobe starije životne dobi usamljene, manjkavo informirane o mogućim servisima podrške u lokalnoj zajednici. Ono što je pak jako hvalevrijedno za ovu našu lokalnu zajednicu je provođenje programa ‘Zaželi’ koji zaista unapređuje kvalitetu života, sigurnost i dostojanstvo osobe starije životne dobi.”

Najčešći oblici nasilja nerijetko dolaze i od članova uže obitelji, upozorava Poredoš Lavor:

“Danas prešutno prelazimo preko ekonomskog iskorištavanja starijih osoba u situacijama kada je mirovina sigurnije primanje od plaće pa eto onda često mladi posežu bakama i djedovima u novčanik. Imamo i emocionalno nasilje po pitanju nazivanja starijih osoba pogrdnim imenima, isključivanje iz obiteljskog i društvenog života, obezvređivanje… Za nasilje nema niti potrebe niti opravdanja, a svi oni koji smatraju da su moguće žrtve obiteljskog nasilja pogotovo kada je u pitanju zaštita ljudskih prava na raspolaganju im stoji u našoj lokalnoj zajednici suradnik na ovom projektu koji nudi besplatnu pravnu pomoć svim građanima putem besplatnog telefona 0 800 209 8 i mislim da je to dobro polazište za rješavanje daljnje eventualno prisutne problematike.”

“O prevenciji se konačno počelo govoriti, a narod se jadan bori sam sa sobom jer starije osobe nemaju pristup internetu niti modernim informacijama i time su automatski hendikepirane. Upravo ovo što se danas događa, ova edukacija je nešto stvarno korisno”, kaže jedan od sudionika susreta Otto Siebers.

“Kada govorimo o učestalosti slučajeva zlostavljanja starijih osoba, to je vrlo složeno zato što imamo veći dio prijevara odnosno žrtava počinjenja ovih kaznenih djela na područjima koja su udaljenija od urbanih sredina. Cilj počinitelja ovih kaznenih djela su osobe koje žive na periferiji, koje žive na osamljenim i pomalo zapuštenim područjima, a koje su uglavnom manje informirane o ovim načinima kriminaliteta. Predavanja ove vrste na području cijele županije provodimo već pet godina i cilj nam je upoznati starije osobe sa načinima samozaštite. Dakle, osobe same trebaju postupati prema našim savjetima osnovne radnje samozaštite; da se zaključavaju, pripaze tko im ulazi u dom, da ne budu sami kada im dolaze nepoznati gosti, da ne primaju svakoga. Također, svi koji ulaze u njihov dom moraju im se predstaviti te imati vidno istaknute službene oznake, dakle iskaznice ili nešto slično, kako se ne bi ponavljali slučajevi poput onoga koji nam se desio prije tri dana kada je počinitelj koji se predstavio kao policajac prevario 84-godišnjaka.”, poručuje Srećko Pejnović iz Policijske uprave Sisačko-moslavačke.

Je li zadovoljan položajem svojih starijih sugrađana, te što se radi kako bi se spriječilo nasilje nad starijim osobama pojasnio je načelnik općine Lekenik Ivica Perović:

“Mogu pohvaliti ovaj projekt čiji smo i sami partneri, a koji pomaže pri prevenciji nasilja nad starijim osobama. Također moram istaknuti kako imamo jednu od najjačih udruga na području Općine Lekenik, a to je Udruga umirovljenika Općine Lekenik koja broji preko 600 članova i koju podupiremo u radu već dugi niz godina. Isto tako imamo i mnoge druge udruge i programe u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb i kroz Vijeće za prevenciju Općine Lekenik u suradnji sa Ministarstvom unutarnjih poslova i kroz neke druge mjere, među njima zadnja je mjera koju smo potpisali sa Ministarstvom rada i socijalne skrbi, to je program “Zaželi” putem kojeg smo zaposlili 28 žena koje rade na cijelom području Općine Lekenik pa tako obilaze starije osobe, pružaju im određene usluge.”

Ovim hvalevrijednim projektnim aktivnostima nastoji se doprinijeti povećanju broja osoba starije životne dobi koje žive u vlastitom domu bez doživljenog zapuštanja, zanemarivanja i zlostavljanja; veći broj onih koji imaju ispunjeniji dan i zadovoljniji su svojim životom, informiraniji su o svojim pravima, aktivno sudjeluju u sadržajima koji ih osnažuju za dovoljno dobro zauzimanje za sebe, te svojim iskustvima čine razmjenu znanja s mlađima koji djeluju volonterski i potiču građanski aktivizam težeći društvu jednakih mogućnosti za sve – uz poštovanje dostojanstva života osoba starije životne dobi.

Povodom dana 15. lipnja kada se u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj obilježava Svjetski dan svjesnosti o važnosti prevencije nasilja nad osobama starije životne dobi – ako do sada nismo, obratimo više pozornosti na starije osobe, pomognimo im na način na koji možemo u konkretnom trenutku, te odjenimo nešto ljubičasto – jer se ovaj dan naziva i Ljubičasti dan i na taj način iskažimo podršku i neophodnu osviještenost…

[srizonfbalbum id=2013]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime