Hrvatska pobijedila Norvešku i preuzela prvo mjesto

565

U susretu četvrtog kola skupine 1 kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016. godine hrvatska rukometna reprezentacija je u Varaždinu pobijedila Norvešku 31-25 (16-17) i vratila se na vrh ljestvice.

Hrvatska je prije četiri dana izgubila u Stavangeru 26-27, no u Varaždinu je pružila daleko bolju predstavu, posebice u drugom djelu i uvjerljivom pobjedom nadoknadila je gol zaostatka iz prvog ogleda.

Hrvatska je loše ušla u susret i gosti su poveli 3-0. Tek u 17. minuti uspjeli smo izjednačiti (9-9), a u idućem napadu i doći do prvog vodstva (10-9). U minutama koje su uslijedile hrvatska reprezentacija je igrača odlično i u 24. minuti je imala plus četiri (15-11). Nažalost, uslijedio je novi pad i Norveška je do kraja poluvremena serijom 6-1 preokrenula rezultat i na odmor otišla s golom prednosti (17-16).

Nastavak utakmice napokon je donio pravu igru hrvatskih rukometaša. proradila je obrana, napad se razigrao i prednost je rasla iz minute u minutu. U 39. minuti bilo je plus četiri (22-18), ubrzo i šest golova viška (26-20), a potom i najvećih plus osam (29-21). U samoj završnici odabranici novog izbornika Željka Babića spustili su ‘nogu s gasa’ i Norvežani su ublažili poraz na konačnih 31-25.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Domagoj Duvnjak i Zlatko Horvat sa po sedam golova, dok je Manuel Štrlek zabio pet golova. Mirko Alilović i Ivan Pešić sakupili su po šest obrana. Kod Norvežana najefikasniji su bili Kristian Bjornesen, Magnus Jondal i Harald Reinkind sa po četiri gola.

Nakon četiri kola Hrvatska vodi na ljestvici sa šest bodova koliko ima i Norveška, no naši rukometaši su bolji u međusobnom skoru. Treća je Nizozemska sa četiri boda, a na začelju je Turska bez bodova. Do kraja kvalifikacija za EP koje će se održati iduće godine u Poljskoj hrvatski rukometaši imaju još dvije utakmice u lipnju – gostovanje u Nizozemskoj i domaći ogled protiv Turske.

Na Europsko prvenstvo plasirat će se dvije najbolje ekipe iz sedam kvalifikacijskih skupina, te najbolji trećeplasirani.

Hrvatska reprezentacija jedna je od četiri koja je igrala na svih dosadašnjih 11 europskih prvenstava. Pored nas to je uspjelo još jedino Francuzima, Španjolcima i Rusima. Na 11 EP-a hrvatski rukometaši su osvojili četiri medalje – po dva srebra (2008, 2010) i dvije bronce (1994, 2012).