Neprocesuiranju ratnih zločina treba stati na kraj!

U Petrinji održan Okrugli stol "Petrinja, Banovina, Vukovar – 27 godina poslije: Zločin bez kazne“

1312

U organizaciji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Grada Petrinje u Maloj dvorani Hrvatskog doma održan je Okrugli stol pod nazivom „Petrinja, Banovina, Vukovar – 27 godina poslije: Zločin bez kazne“. Cilj okruglog stola bio je razgovarati o (ne)procesuiranju ratnih zločina počinjenih na području grada Petrinje, Banovine,Vukovara te cijelog područja Republike Hrvatske. Na Okruglom stolu govorili su sudionici Domovinskog rata, povjesničari, članovi obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, bivši logoraši… Cilj ovog okupljanja bio je još jednom ukazati na neučinkovitost hrvatskog pravosudnog sustava i manjkavosti u radu pojedninih policijskih uprava vezanih uz podnošenje kaznenih prijava, naglasio je predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Grada Petrinje Darko Dumbović: „Nažalost, broj naših poginulih i ubijenih je ogroman i vrlo je malo pravomoćnih presuda za ratne zločine. Ovo je način da mobiliziramo širu javnost da nastavi s nama inzistirati na procisuiranju ratnih zločina. Na petrinjskom području je poginulo i ubijeno 598 branitelja i civila te se 89 osoba vodi kao nestalo.“

Policijska uprava Sisačko-moslavačka i Državno odvjetništvo u Sisku imaju određenih rezultata koji su u odnosu na ostale županije vrlo zavidni, zaključio je Dumbović. Potvrdio je to i načelnik Policijske uprave Sisačko-moslavačke Luka Pešut: „Trenutna situacija u Policijskoj upravi Sisačko-moslavačkoj što se tiče policijskih službenika koji rade na istraživanju ratnih zločina te dokazivanju i procesuiranju počinitelja strateška je procjena da svakoga tko je počinio zločin kaznimo sukladno zakonskim procedurama.“

Pešut je podsjetio da za ratni zločin nema zastare te pozvao sve građane koji imaju bilo kakva saznanja o počiniteljima ratnog zločina da se jave u najbližu policijsku postaju. Kako je istaknuo povjesničar Josip Jurčević, dokle god se ne utvrdi puna istina o Domovinskom ratu, ona će opterećivati našu sadašnjost: „Posljednice su mnogostruke, pogotovo na mlađim naraštajima. Mladi ne žele živjeti u državi u kojoj se ne zna tko je žrtva, tko je zločinac i tko je agresor. To je ključno i za brojne žrtve koje su preživjele i obitelji koje su pretrpjele patnje. Kada se radi o procesuiranju, zakazale su državne institucije i to je osnovni razlog svih ovih skupova.“

Zamjenica gradonačelnika Grada Petrinje Viktorija Kaleb izrazila je zadovoljstvo što je Okrugli stol na ovu temu održan upravo u Petrinji: „S ovog mjesta poručujem isto što je rekao gradonačelnik u Vukovaru – da se hitno procesuiraju svi zločini počinjeni u Domovinskom ratu. Mislim da obzirom na događanja u zemlji, hrvatski narod možda i neće čekati najavljeni prosvjed u Vukovaru sljedeće godine, možda se taj prosvjed dogodi prije. Reći ću i kao liječnik: lijek možete dati i on ima svoju svrhu kada ga date na vrijeme i u određenoj dozi. Uzmete li ovu paralelu, nakon 27 godina u Hrvatskoj se stvorila velika doza frustracije u našim ljudima. Odlazak naših ljudi u inozemstvo je zbog nepravde, kriminala i neučinkovitosti sustava na svim razinama.“ Najveći otrov današnjeg vremena su neodlučnost, ravnodušnost, odnosno nebriga, zaključila je Kaleb. Spomenimo da je prije govornika upriličena projekcija potresnih izvornih video zapisa ,,Banovina 1991.- 1992. g.”, Pavla Vranjicanija.

[srizonfbalbum id=2372]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime