Norveška – Hrvatska 27-26, Babić debitirao porazom

766

Hrvatska rukometna reprezentacija pod vodstvom novog izbornika Željka Babića izgubila je u Stavangeru od Norveške 26-27 u susretu trećeg kola skupine 1 kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016.

Bio je to prvi poraz hrvatskih rukometaša u kvalifikacijama nakon dvije pobjede, dok je Norveška upisala treću pobjedu i preuzela vodstvo na ljestvici. Na Europsko prvenstvo koje će se u siječnju 2016. održati u Poljskoj plasirat će se dvije najbolje ekipe iz sedam kvalifikacijskih skupina, te najbolji trećeplasirani.

Novi izbornik hrvatske reprezentacije neće po dobrome pamtiti premijeru na hrvatskoj klupi. Hrvatska je odigrala loše, nepovezano i s previše pogrešaka u obrani i napadu. Tijekom utakmice naši rukometaši niti jednom nisu bili u vodstvu, a jedini igrač koji je zaslužio sve pohvale bio je Mirko Alilović koji je sakupio 16 obrana.

Norveška je veći dio prvog dijela bila u vodstvu. U nekoliko navrata je imala tri gola prednosti, a na koncu poluvremena i najvećih plus četiri (17-13). Hrvatski rukometaši su odigrali dobro tek desetak minuta kada su od minus tri (7-10) došli do izjednačenja (10-10) i potom do rezultata 12-12 igrali gol za gol. U samoj završnici poluvremena uslijedio je novi pad i norveški ‘bijeg’ na 17-13. Na otvaranju drugog dijela domaćin bježi na plus pet (18-13), no Hrvatska je u 42. minuti uspjela izjednačiti (20-20). Imali smo i napad za vodstvo no nismo ga realizirali. Kod rezultata 22-22 imali smo dva napada za prvo vodstvo na utakmici no nije išlo. Hrvatska je imala i zadnji napad od 30 sekundi za izjednačenje, no Espen Christensen je obranio udarac Luke Stepančića nakon čega je započelo veliko norveško slavlje.

Norvešku su do pobjede predvodili Espen Lie Hansen sa šest, Sander Sagosen s pet i Kristian Bjornsen sa četiri gola. U hrvatskim redovima najefikasniji su bili Ivan Čupić s pet golova pri čemu je zabio tri sedmerca, te Manuel Štrlek i Stepančić sa po četiri gola. Domagoj Duvnjak je zabio trio gola.

Za četiri dana u Varaždinu će uslijediti novi hrvatsko-norveški ogled, a potom će naši rukometaši u lipnju imati posljednje dvije utakmice, u Nizozemskoj i kod kuće protiv Turske.

Hrvatska reprezentacija jedna je od četiri koja je igrala na svih dosadašnjih 11 europskih prvenstava. Pored nas to je uspjelo još jedino Francuzima, Španjolcima i Rusima. Na 11 EP-a hrvatski rukometaši su osvojili četiri medalje – po dva srebra (2008, 2010) i dvije bronce (1994, 2012).