U Petrinji održano predavanje o povijesti pčelarstva na Banovini

1127

„Povijest pčelarstva na Banovini“ naziv je predavanja kojeg je, u organizaciji Pčelarske udruge Petrinja i petrinjskog Hrvatskog doma, sinoć, 13. siječnja u Petrinji održao dr. sc. Zdenko Franić.

Franić je na predavanju govorio o brojnim prednostima i velikom potencijalu za pčelarstvo na području Petrinje i Banovine, za koje tvrdi, kako mogu postati pčelarska velesila i medna destinacija u Europi…

TON 

S Franićem se složio i predsjednik Petrinjske udruge pčelara Mihael Jurić koji kaže kako je područje Petrinje vrlo kvalitetno područje na kojem se može uspješno pčelariti, ponajviše zbog svoje biološke raznolikosti…

TON

Tome u prilog govore i istraživanja koja med s petrinjskog područja svrstavaju u sam vrh po kvaliteti u Europi…

TON 

Inače, Petrinjska udruga pčelara najbrojnija je u Sisačko-moslavačkoj županiji, a njeni pčelari imaju više od šest tisuća košnica, dodao je Jurić…

TON 

Med je jedan od najkvalitetnijih i najkorisnijih proizvoda u prirodi, istaknuo je petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović koji je pozdravio sudionike ovog predavanja…

TON 

Dumbović je dodao kako ta prirodna bogatstva i resurse treba zaštiti i pomoći im da opstanu…

TON 

Dodajmo kako je tradicija pčelarstva i proizvodnje meda na petrinjskom području višestoljetna, jer postoje zapisi vezani uz medare još iz davne 1577. godine. Želja ovdašnjih medara je da se med s područja Petrinje i Banovine brendira te da nosi naziv „Banski med“, a postoji i ideja o otvaranju memorijalne izložbe ili muzeja tradicijskog pčelarstva u Petrinji koji bi nosio naziv „Milan Krizman“, po osobi koju Petrinjci smatraju najznačajnijom za promicanje pčelarstva u Petrinji.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime