Potpisan Ugovor o zakupu zemljišta u Hrastovici za projekt Inkluzivne farme

1025

Projektna ideja Inkluzivne farme odnosi se na educiranje i integraciju osoba s invaliditetom te nove mogućnosti njihova zapošljavanja i približavanja tržištu rada. Projektom se provodi pilot program za nastanak socijalne farme u Hrastovici koja će uključivati pripadnike marginaliziranih skupina. Organiziranjem inkluzivnog volontiranja i suradnjom s različitim dionicima, projektom se unapređuje život zajednice, razvijaju socijalne usluge, otvaraju mogućnosti novih radnih mjesta, smanjuje nezaposlenost, rizik od siromaštva i rizik od socijalne isključenosti za OSI i druge ugrožene skupine. Ugovor o zakupu zemljišta u Hrastovici za projekt Inkluzivne farme potpisan je u prostorijama Grada Petrinje, koji je partner u ovome projektu te je gradonačelnik Darinko Dumbović pozdravio predstavnike udruga koje sudjeluju na ovom projektu: „Mislim da danas radimo dobro djelo koje smo dugo čekali. Smatram da ćemo ovim potezom napraviti nešto što je vrlo korisno za sve ljude, za sve generacije koje imaju poteškoće u razvoju. Kroz jednu dobru priču, kroz farmu koja će pokazati što je socijalno poduzetništvo i koliko smo kao društvo socijalno osjetljivi te koliko možemo biti sposobni da iskoristimo novac EU fondova. Zato sam dao prijedlog direktoru Komunalca Petrinja da potpiše ovaj Ugovor s kojim će na neki način obvezati i Grad i komunalno poduzeće i vas kao županijsku udrugu da zajednički idemo i apliciramo prema novcima koji će biti u korist svih nas i svakoga od nas.“

Direktor tvrtke Komunalac Petrinja Vlado Lovreković pojasnio je o kakvom se zemljištu radi: „Na preporuku gradonačelnika mi smo se odlučili iznajmiti ovo zemljište UOSI-ju. Radi se o zemljištu čiji je vlasnik komunalno poduzeće površine oko 2 ha. Obzirom da sve ove godine to zemljište nije našlo pravu namjenu jer smo ga povremeno koristili, a ne možete nekome pomoći a da sebi ne odmognete pa smo uz suglasnost Nadzornog odbora i na preporuku gradonačelnika dogovorili da ga iznajmimo Udruzi.“
Gradonačelniku je zahvalila predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Sisačko – moslavačke županije Dijana Smajo: „Koji je čuo našu molbu i koji nam je zaista pomogao pronaći rješenje. Manje bih govorila kao predsjednik, a više kao roditelj s djetetom s poteškoćama u razvoju. Mi smo izuzetno sretni što počinjemo živjeti nekakve buduće živote naše djece, naših korisnika. Imamo ih više s intelektualnim poteškoćama kojima na ovaj način planiramo graditi budući život kroz Inkluzivnu farmu. Sretna sam da ćemo na ovaj način zakoračiti u budući svijet naše djece i osigurati im da na kvalitetan i radnoaktivan način žive svoje buduće živote.“

U projektu sudjeluje društvo za socijalnu ekologiju Zeleno zlato. Predsjednica Saša Balen Andrić navela je primjer kako funkcionira inkluzivna farma u Europi: „Zadnje iskustvo je nizozemsko. Tamo takvih farmi ima 1.100. Ima ih toliko da je prosječan broj korisnika šest. Takvim uvjetima mi se tu ne možemo nadati još dugo vremena, ali vjerujem da možemo izgraditi model koji će zadovoljiti puno potreba. Htjela bih se zahvaliti i zaželjeti vam što više ispunjenih potreba.“
Ugovor su potpisali Vlado Lovreković, direktor Komunalca Petrinja i Dijana Smajo, predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Sisačko – moslavačke županije. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo broj osoba s invaliditetom u Sisačko-moslavačkoj županiji između 20 i 30 godina života je skoro 700. U cijeloj priči treba istaknuti i pomoć lokalne zajednice, bez koje ovaj projekt zasigurno ne bi bio na ovako visokom stupnju realizacije.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime