Predstavljene provedene aktivnosti na projektu Muzealizacije grada Petrinje

U petrinjskoj Galeriji Krste Hegedušića predstavljene aktivnosti na projektu Muzealizacije grada Petrinje

1115

Projekt „Muzealizacija grada Petrinje“ podrazumijeva koncept muzeološke interpretacije kao ideje vodilje po gradu uz komunikacijsko približavanje posjetitelju i upoznavanje s bogatom prošlošću i baštinom: kulturno-povijesne cjeline, arheoloških lokaliteta, sakralne baštine, memorijalne baštine, kulturne krajolike i ostale pojedinačne građevine zaštićene kao kulturna dobra.  Turistička zajednica pokrenula je ovaj projekt u 2016. godini te započela s interpretacijom pojedinačnih građevina u sklopu kulturno-povijesne cjeline odnosno postavljanjem interpretacijskih tabli na kulturna dobra, interpretacijom kulturno-povijesne i prirodne baštine duž Petrinjske šetnice, nasipom uz Petrinjčicu i cijelom kružnom pješačkom stazom. Provedene aktivnosti na Muzealizaciji predstavljene su u petrinjskoj Galeriji Krste Hegedušića. Kako je rekla direktorica Turističke zajednice Grada Petrinje Ivanka Držaj, ima još puno aktivnosti za provesti: „U sljedećem razdoblju nastavit ćemo sa znamenitostima u kulturno-povijesnoj cjelini. Sljede nam i spomenici. Imamo Spomenik slova na Trgu učitelja, ali rijetko tko zna čemu i tko je taj spomenik izradio. Tako da će građani i gosti moći saznati tko je spomenik izradio, kojim povodom i slično…“

Na interpretaciji kulturno-povijesne cjeline rade povjesničar Ivan Rizmaul i predsjednik petrinjskog ogranka Matice hrvatske Vladimir Krpan, koji je podsjetio da je dobar dio društvenog i povijesnog života u Petrinji obrađen: „Jedan dio koji nije dovoljno obrađen je graditeljstvo grada Petrinje. Na ovaj način ćemo dio te zanemarene baštine pokušati predstaviti javnosti, odnosno govoriti o zgradama i objektima koji su manje-više poznati i onima koji su nestali tijekom povijesti.“

Turistički vodič i član tima za Muzealizaciju grada Petrinje Igor Žilić zadužen je za šetnicu: „Vratili smo se na preuređenje šetnice. Ona je prije 11 godina postavljena u prvotnom obliku. Mi smo kao tim dogovorili zaokret u cijeloj priči, napravili novi vizualni identitet, malo promijenili trasu, uključili kupalište, ponovno trasirali, označili, napravili digitalne elemente, obogatili interpretacijskim pločama, ali i dodatnim markacijama koje imaju novi izgled, unikatan.“

Svim tim dodacima šetnica je postala puno zanimljivija, zaključio je Žilić. Predstavljanju provedenih aktivnosti nazočila je i zamjenica gradonačelnika Grada Petrinje Viktorija Kaleb, koja je pozdravila postavljanje ploča na povijesne građevine: „To je odlična informacija za putnika namjernika, ali i domaće stanovništvo da se podsjete gdje su živjeli i s kojom ljubavlju su građane te zgrade. Zgrade na kojima su ploče nose svoju povijest i životne priče ljudi koji su živjeli u njima. Svaka priča nosi duh i dušu te obitelji.“

Kaleb je na kraju još jednom pohvalila ideju i projekt Muzealizacije grada Petrinje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime