VIDEO – Radovi na uređenju zgrade sisačkog Katastra dobro napreduju

1385

Na zgradi Područnog ureda za katastar u Sisku u tijeku su radovi na adaptaciji zgrade vrijedni 4,7 milijuna kuna koji se u potpunosti financiraju iz zajma Svjetske banke. U tijek radova uvjerio se 1. veljače prilikom svog posjeta ravnatelj Državne geodetske uprave Damir Šantek koji je izrazio zadovoljstvo njihovim napretkom s obzirom da je riječ, kako je rekao, o dosta zahtjevnim radovima.

„Dosta pregovaramo s konzervatorima i Ministarstvom kulture, to je stara, zaštićena zgrada i moramo je sačuvati jer je to naše bogatstvo. Vrijednost ovih radova je 4,7 milijuna kuna, financirano zajma Svjetske banke. Dakle, novac ne ide iz  državnog proračuna. Ovo je nastavak onog što radimo zadnjih deset godina. 2008. smo obnovili ovakvu zgradu u Glini također zajmom Svjetske banke. Svi oni koji prolaze kroz Glinu mogu je vidjeti, to je ona „ljepotica“ kod gradskog parka. Projekt se inače zove Implementacija integriranog sustava zemljišne administracije, a osim uređenja i ovih građevinskih radova, imamo i katastarske izmjere koje radimo na području cijele Hrvatske. Obnovili smo jednu ovakvu zgradu i u Vinkovcima te Bjelovaru, kupili smo prostor u Šibeniku, tako da radimo po cijeloj  Hrvatskoj. Sada smo ovdje u Sisačko-moslavačkoj županiji i nadam se da će nas vrijeme poslužiti jer je rok dosta kratak, 30. travnja je rok za završetak svih radova. Direktor firme koja izvodi radove i nadzor koji kontrolira radove imaju dugogodišnje iskustvo i ljudi kažu da će se rok poštivati, a to i jest osnovni zadatak“, rekao je Šantek.

 

Mario Krvavica, glavni nadzorni inženjer je, govoreći o radovima, istaknuo kako će zgrada zadržati svoj vanjski izgled, dok će unutarnji prostor biti daleko funkcionalniji nego dosad.

„Riječ je rekonstrukciji, odnosno adaptaciji i uređenju ovog objekta. To je jedna temeljita rekonstrukcija gdje se zadržava osnovni konstruktivni sustav,  nosivi zidove i nosivi elementi stropnih konstrukcija, dok se sve ostalo, unutarnje i vanjske obloge,  znači podovi, stropovi i zidove mijenjaju. Rade se potpuno nove instalacije za centralno grijanje i hlađenje, to je sve u jednom novom sustavu dok su izvana uređuje fasada, no budući da je objekt pod zaštitom, neće biti poboljšanja toplinskih svojstava objekta s vanjske strane, nego će se poboljšanje napraviti s unutarnje strane. Kada bude gotov, objekt će više – manje izgledati ovako, samo ljepše i novije izvana, dok će iznutra biti bitno drugačiji, daleko funkcionalniji, primjereniji današnjem vremenu i načinu funkcioniranja Državne geodetske uprave, tj. Katastra Sisak“, pojasnio je Krvavica koji je uvjeren kako će radove uspjeti obaviti u predviđenom roku.

U to je uvjeren i izvođač radova, vlasnik uslužnog obrta GME Davor Vrbanek.

„Posla ima dosta, ali plan je da ćemo ispoštovati rok,a to je 30. travnja  kada bi radovi trebali bili gotovi. Zasad nismo naišli na neke probleme. Služi nas vrijeme i prema termin planu radova smo desetak dana u prednosti, što je i više nego dobro. Ekipa je standardna, nemamo problem sa zaposlenicima bez obzira na trendove koji su nastali u graditeljstvu u Hrvatskoj. Znači, nema fluktuacije radne snage, to su sve naši djelatnici, stalno zaposleni tako da možemo u cijelosti kontrolirati situaciju koja se na pojedinim gradilištima odvija“, kazao je Vrbanek.

Ravnatelj DGU-a Šantek najavio je ovom prilikom i međunarodnu konferenciju VI. Hrvatski kongres o katastru koji se ove godine održava u Zagrebu.

„11. travnja ove godine se održava međunarodni kongres o katastru koji se održava svake četiri godine i ove godine je u Hrvatskoj. Na tom kongresu, koji će se odvijati pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, puštamo dva velika projekta. Jedan, koji se već provodi, zove se homogenizacija katastarskih planova, a drugi je puštanje u primjenu digitalnog elaborata. Prošle godine 3. ožujka je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković je pustio u primjenu jednu uslugu za sve građane Republike Hrvatske, izdavanje podataka digitalnim putem. Ovo sad je nadogradnja da se podaci kad se izdaju digitalnim putem, obrade, izmjere na terenu i opet vrate u ured digitalnim putem tako da više nema potrebe za papirima“, pojasnio je Šantek.

Dodajmo kako kongres organizira Hrvatsko geodetsko društvo u suradnji s Državnom geodetskom upravom, Geodetskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Tehnološkim sveučilištem Delft i Katastrom Nizozemske, a teme su mu upravljanje zemljištem – globalizacija i integracija, reforme katastra, infrastrukture upravljanja zemljištem, višedimenzionalni katastri, uređenje zemljišta i održive zemljišne politike.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime