Županijska skupština SMŽ donijela rebalans proračuna, smanjila naknade vijećnicima i donijela odluke o smjenama

1212

Dugotrajne rasprave o dopuni dnevnog reda i rebalansu proračuna obilježile su današnju 12. sjednicu Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije na kojoj je u konačnici donesen rebalans proračuna, smanjene su i naknade vijećnicima te predsjednici i njenim zamjenicima, a razriješeni su i imenovani članovi Upravnog vijeća Županijske uprave za ceste kao i članovi radnih tijela skupštine. Izmjenama i dopunama proračun Sisačko-moslavačke županije je s 224,4 milijuna kuna povećan na 306 milijuna kuna, a povećanje je najvećim dijelom zasluga programa razminiranja poljoprivrednih područja za koje je Županija od Ministarstva poljoprivrede dobila 91,4 milijuna kuna.Još jedna maratonska sjednica Županijske skupštine SMŽ obilježena je dopunom dnevnog reda koji je sa 17 točaka, u konačnici povećan na 37 točaka. Naime, na prijedlog trećine vijećnika dnevni red je dopunjen točkama kojima se predlaže razrješenje i imenovanje predsjednika i članova upravnog vijeća Županijske uprave za ceste te razrješenja i imenovanja članova različitih skupštinskih odbora. Ovi su prijedlozi naišli na kritiku oporbe, jer je predlagatelj, u ovom slučaju trećina vijećnika, tražio da se o ovim točkama raspravlja po hitnom postupku. Budući da sadašnja oporba nije prihvaćala obrazloženje hitnosti postupka u kojem je rečeno da su smjene nužne zbog učinkovitijeg obavljanja poslova, čak je sat i pol trajala rasprava o nadopuni dnevnog reda. U stanci sjednice sastao se i Odbor za statut, poslovnik i propise, koji je s dva glasa protiv i jednim za odbio hitnost postupka, ali su nakon pravnog tumačenja većinom glasova smjene ipak uvrštene u dnevni red.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANišta kraća nije bila niti rasprava o prvoj točki Dnevnog reda, izmjenama i dopunama proračuna, no njoj je prethodila pauza koju su sazvali HSP-ovi vijećnici. Naime, Pejo Trgovčević tražio je u ime kluba vijećnika skidanje s dnevnog reda točke o rebalansu proračuna, rekavši kako je „ovim proračunom izvršen udar na potrebite u Sisačko-moslavačkoj županiji!“ te da ga treba doraditi,a nakon što njegov prijedlog nije prihvaćen, klub vijećnika HSP- SDA-UDU u stanci saziva konferenciju za novinare…

TON 

Trgovčević je kao primjer naveo Razvojnu agenciju SIMORA kojoj se sredstva s 1,7 milijuna kuna povećavaju na 2 milijuna kuna za što nema razloga, smatra Trgovčević. Napomenuo je kako agencija ima manje zaposlenih nego prije te da je u plan i program uračunata izrada svih strateških projekata. HSP-ov Željko Soldo ponovno je prozvao Županiju i SIMORA-u zbog organizacije promocije tekstilne industrije u Zagrebu…

TON 

Odgovor je stigao vrlo brzo na konferenciji koju su odmah potom sazvali župan Ivo Žinić i njegov zamjenik Marin Piletić. Župan Žinić je rekao kako iznos koji navodi Soldo nije točan, a učinci promocije su već vidljivi…

TON

Povećanje sredstava SIMORA-i komentirao je zamjenik župana Marin Piletić…

TON

Piletić je dodao kako Soldo ima pravo propitivati, no nema pravo suditi…

TON 

Sjednica je nastavljena nakon konferencija za novinare s prvom točkom Dnevnog reda, rebalansom proračuna, za koji je pročelnik županijskog Upravnog odjela za financije i proračun Franjo Glušac istaknuo kako je bilo nekoliko razloga, a osnovni je razlog pokriće manjka prihoda iz 2014. godine u iznosu od 13,1 milijuna kuna, dok se drastično povećanje prihoda odnosi najvećim dijelom na 91,4 milijuna kuna dobivenih za razminiranje poljoprivrednog zemljišta, 1,6 milijuna kuna za poboljšanje energetske učinkovitosti, 1, 8 milijuna kuna prihoda od imovine te 4 milijuna kuna prihoda od upravnih i administrativnih pristojbi. Glušac je dodao kako pritom nisu dirani socijalni, zdravstveni niti obrazovni strandardi…

TON 

Budući su vijećnici HSP-a, SDA i UDU-a napustili sjednicu prije glasovanja, rebalans je u konačnici prihvaćen s 24 glasa za i 3 protiv. Dodajmo da su, kako je i najavljeno, smanjenje naknade vijećnicima za rad u skupštini i skupštinskim odborima, kao i članovima predsjedništva. Tako će predsjednica skupštine umjesto dosadašnjih 4000 kuna primati 3000, vijećnici umjesto 600 kuna, 500 kuna mjesečno, dok će članovi radnih tijela primati 300 kuna naknade, ali ne kao do sad mjesečno već po održanoj sjednici odbora.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime