Dvadeset minuta Pakla za Vatrene!

857

Dok smo odbrojavali posljednje sate do susreta s Češkom, u 15 h su na teren istrčale reprezentacije Italije i Švedske. Talijani su u prvom kolu pobijedili favoriziranu Belgiju 2:0 i pokazali jednu od najboljih partija prvog kruga, dok su Šveđani izledali blijedo protiv Irske, te uspjeli autogolom Iraca stići do boda bez ijednog ispaljenog metka. Azzurri su ušli u susret s prokletstvom na svojim leđima: naime, nisu jako dugo pobijedili u drugom susretu na velikim natjecanjima, a trebala im je pobjeda za potvrdu ulaska u drugi krug.
Bez obzira na imena koja su istrčala na travnjak, u prvom poluvremenu vidjeli smo razočaravajuću utakmicu. Nakon početnih petnaestak minuta odmjeravanja suparničkih snaga u kojima su žuti imali neočekivano puno netočnih dodavanja, konsolidirali su se redovi i Šveđani su strpljivo gradili svoje napade s puno poslanih lopti unatrag, dok su Talijani tražili svoju šansu u ukradenim loptama i brzim kontrama. I to je bilo sve u prvih 45 minuta! Na odmor se otišlo bez postignutih golova.
U nastavku smo nastavili gledati uspavanku, iako nešto bržu, ali i dalje odmjerenu i opreznu igru, pa je prvo pravo uzbuđenje stiglo tek u 81. minuti, kada je Parolo glavom sa šest metara pogodio prečku švedskog gola. I napokon u 86. minuti Chiellini je brzo izveo aut, lopta je stigla do Edera koji se odlično snašao uzmeđu četiri švedska igrača i s ruba šesnaesterca zakucao pobjednički gol u donji lijevi kut Issaksonovog gola. Još jedna pobjeda koja je stigla u zadnjim trenucima utakmice, no Talijani su napravili ono po što su došli i sa šest bodova mogu mirno ući u treće kolo, dok se Šveđanima ostaje vaditi na Belgijcima.

Utakmica koju smo svi čekali počela je u 18 h, no razvijala se od euforije do kataklizme. Vatreni su u susret ušli fantastično te pokazali i na terenu da su bolja momčad. Potpuna ofanziva urodila je plodom u 37. minuti kada je Perišić fenomenalno poentirao za 1:0.
Žestoko su naši krenuli i u nastavak utakmice te odličnim pogotkom Rakitića povisili na 2:0 u 59. minuti. A onda je sve krenulo nizbrdo: prvo je Modrić tražio zamjenu pola sata prije kraja susreta, zatim nismo iskoristili nekoliko stopostotnih šansi, uslijedio je pogodak Škode u 76. minuti, a zatim i prekid utakmice zbog baklji ubačenih na teren s tribine na kojoj su bili naši „navijači“. Nakon prekida Česi su dobili i kazneni udarac zbog igranja ruke Vide u skoku kojega je Necid pretvorio u pogodak. Na kraju je rezultat 2:2, ali najvažnije je ono kako su nakon susreta zbog svega što se događalo na tribinama izgledali naši igrači. Nakon iznimno velike vjere u sebe i svojih mogućnosti, na licima se vidjela razočaranost i jad. Hoće li se Vatreni momci uspjeti rekuperirati nakon svega ovoga, vidjet ćemo vrlo brzo, u susretu protiv Španjolaca u zadnjem kolu u koji ćemo ući bez svog prvog igrača Luke Modrića.

Za razliku od Češke, Turska je protiv Španjolske morala igrati puno otvorenije nakon poraza u prvom kolu od Hrvatske, što im se već u prvom poluvremenu dvostruko osvetilo. Ni Španjolci poput naše ekipe nisu mijenjali sastav koji pobjeđuje! Turci su probali ali i morali stisnuti od samog početka utakmice, ali teško je to protiv ekipe kao što je Španjolska. Pokušali su u otvaranju susreta, a onda primili dva gola u razmaku od samo tri minute: prvo je zabio Morata u 34., a zatim i Nolito u 37. minuti.
Poluvrijeme je završilo 2:0 i Turcima nije ostalo ništa nego ganjati rezultat, a onda su primili i treći gol: Alvaro Morata zabio je već u trećoj minuti nastavka, i pri tom rezultatu Turcima je prijetio potop, a trebao im je pozitivan rezultat. Na kraju najveća pobjeda u dosadašnjem dijelu Turnira i sigurna Španjolska u drugom krugu, a Turcima ostaje pobijediti Češku u trećem kolu i nadati se najboljem.

BelgijaU subotu nas očekuju posljednje utakmice drugog kola, kad će svi na kraju dana znati na čemu su. U 15 h na teren će istrčati reprezentacije Belgije i Irske. Belgija mora pobijediti nakon potopa od Italije, a Irci imaju veliki bod iz susreta sa Šveđanima i sigurno se neće predati.

Zanimljiv susret počet će u 18 h kada će se sastati Island i Mađarska. Island je ugodno iznenadio u prvom krugu i otkinuo bod, odnosno dva Portugalu, ali i prikazao odličnu igru, dok su Mađari iznenadili favorizirane Austrijance i pobijedili 2:0.

I Portugal i Austrija moraju popraviti lošu sliku iz prvog kola. I favorizirani Portugal koji je došao po velike stvari na Euro morat će prikazati puno bolju igru nego protiv Islanda, naročito Ronaldo, te Austrijanci koji su ostali puno toga dužni protiv Mađarske, a susret će početi u 21 h.