Svečanost povodom spomendana prve civilne žrtve Domovinskog rata s područja Grada Petrinje održana je jutros kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata u Donjoj Budičini ( glavna cesta Petrinja – Hrvatska Kostajnica).
Gradsko vijeće Grada Petrinje proglasilo je 5. srpnja spomendanom Josipe Kožić, djevojke koja je bila prva civilna žrtva Domovinskog rata na području grada Petrinje. U znak sjećanja, uz zajedničku molitvu su zapaljene svijeće i položen vijenac na mjestu pogibije Josipe Kožić na ulazu u Gornju Budičinu.
Svijeću je zapalila i gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes koja se osvrnula na 33. spomendan Josipe Kožić.
“Odajemo počast svim žrtvama domovinskog rata, dakako na današnji dan prvenstveno mladom ugašenom životu Josipe Kožić, ali i svim ostalim braniteljima i civilnim žrtvama koji su dali svoj život. Ne smijemo zaboraviti sve preživjele branitelje, koji su i danas s nama i koji pomažu održati sjećanje na istinu o domovinskom ratu te koji ju promiču i danas i u budućnosti”, rekla je gradonačelnica te dodala kako je zadatak mlađih generacija, koje nisu sudjelovale u ratu, da u miru vole svoju domovinu riječima i djelima te da osiguraju bolju budućnost za mlađe naraštaje za što su mnogi branitelji dali svoje živote.
Kao i svake godine, prisutan je bio i predsjednik Udruge dragovoljaca veterana Domovinskog rata ogranak Grada Petrinje Darko Dumbović, koji je objasnio kako je došlo do Josipine smrti od teških posljedica ranjavanja.
Josipa se vozila u automobilu sa sestrom Snježanom, koja je preživjela, i policajcem policijske postaje Petrinje Vladom Dumbovićem kada je iz obližnjih kuća krenula pucnjava te ozlijedila Josipu tek 50tak metara od njezine obiteljske kuće. Kasnijim očevidom je utvrđeno da je iz automatske puške u automobil bilo ispucano više od 156 metaka.
Istaknuo je kako do danas nitko nije odgovarao za taj zločin.
“Prošle godine je došlo do čudnih situacija u postupku gdje je državno odvjetništvo zagubilo fotolaborat i zapisnik o očevidu i dobar dio dokumentacije. Temeljem toga, što nisu prikupljeni, kako oni kažu, relevantni dokazi, optužba je protiv onih koji su bili optuženi za taj zločin odbačena…33 godine obitelj nije dočekala pravdu. U međuvremenu su preminuli i otac i majka, ostala je sestra Snježana sa nećakinjama. Nadamo se da će barem nećakinje dočekati pravdu koja je zaista u Hrvatskoj spora, ali ponekad dostižna.”, objasnio je.
Rekao je kako nije dokazano, ali se nagađa da bi Josipa Kožić prva ženska žrtva Domovinskog rata.