FOTO Osnovne škole u akciji pošumljavanja u Turopoljskom lugu

Učenici će posaditi tisuću novih stabala

664

Turopoljska udruga skauta „Tur“ potporom Zagrebačke županije provodi projekt „Prijatelj šume“ u sklopu kojeg se održava akcija pošumljavanja u Turopoljskom lugu. Danas su se ispred zgrade lugarnice Čardak u neposrednoj blizini Odgojnog zavoda Turopolje okupili svi oni koji sudjeluju ili su doprinijeli akciji pošumljavanja.

U akciji sadnje drveća će sudjelovati stotinjak učenika OŠ Šćitarjevo, OŠ Eugena Kumičića i OŠ Jurja Habdelića koji će posaditi tisuću sadnica hrasta lužnjaka koji je domicilno drvo turopoljskog kraja, a time i Velike Gorice.

U ime Zagrebačke županije u akciji pošumljavanja zazočio je zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec.

-Izuzetno mi je drago što danas mogu biti ovdje s našim malim sugrađanima koji su se odazvali u velikom broju, kazao je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Dodao je kako je kod ovog pošumljavanja riječ o hvale vrijednom projektu udruge skauta “Tur”:

-Oni zaista kroz cijelu godinu imaju sjajne projekte i jedna od vrlo važnih projekata je ovo pošumljavanje našeg Turopoljskog luga neposredno uz Veliku Goricu, dodaje Kolarec pojašnjavajući kako je županija dala financijski doprinos time što je kupila potrebne sadnice u iznosu oko 17 tisuća kuna.

Predsjednik Turopoljske udruge skauta Alen Konjević pojasnio je kako se kroz projekt nastoje provesti dvije aktivnosti.

-Jedno je edukacija učenika osnovnih škola s područja Zagrebačke županije, konkretno učenika iz Velike Gorice i Svetog Martina pod Okićem, o klimatskim promjenama, uzrocima i posljedicama te o tome što mi ljudi možemo učiniti kako bismo zadržali biološku ravnotežu, pojašnjava nam Alen.

-Nakon tog edukativnog djela kojeg smo održali u osnovnim školama, ovo je druga faza projekta, faza pošumljavanja kada smo učenike tih istih osnovnih škola poveli ovdje u Turopoljski lug kako bismo obnovili dio šume koji je oštećen, dijelom zbog klimatskih promjena, ali i zbog toga što je taj hrast doživio svoj životni vijek, kazao je predsjednik udruge Alen.

Do sada je edukacija odrađena u nekoliko škola u Velikoj Gorici, a preostala je još edukacija u Osnovnoj školi Mihaela Šiloboda, gdje su čak ušli u partnerstvo s izviđačkom udrugom.

Ispred šumarije Velike Gorice bio je Filip Koren koji je pojasnio kako je i njihova zadaća, kao sudionika u projektu, edukacija učenika vezano za šume, kakav je značaj šuma, a potom i donacija sadnica te logistika same sadnje.

Filip Koren dodao je kako će za ponovnu sječu sadnica koje će posaditi učenici trebati oko 150 godina.

Barbara Jurić, učenica iz OŠ Šćitarjevo, kazala nam je kako je do sada naučila da je potrebno voditi računa o prirodi i ne zagađivati ju kako bi i ona mogla nama zauzvrat davati svoje plodove. Ukazala je i na odlično znanje koje je usvojila u vezi sadnje drveća što im je prezentirano u školama.

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime