Potres koji je 29. prosinca 2020. godine pogodio Sisačko-moslavačku i okolne županije, odnio je sedam ljudskih života i prouzročio veliku materijalnu štetu. Uz djevojčicu koja je život izgubila u Petrinji, poginuo je orguljaš u Žažini te je petero ljudi poginulo u Majskim Poljanama pokraj Gline. U prvih pet dana nakon najsnažnijeg, područje je pogodilo više od 370 potresa.
Od prvog dana katastrofe, najaktivnije društvo na području Gline bilo je Gradsko društvo Crvenog križa.
Provodili su aktivnosti prijema i podijele humanitarne pomoći, aktivnosti psihosocijalne podrške, službe traženja te brige i skrbi za smješteno stanovništvo.
Potres je naštetio i zaposlenicima i prostoru Društva, prisjeća se ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Glina Alberta Cestarić:
„Potres je jako naštetio Gradskom društvu Crvenog križa Glina jer smo u potresu ostali bez prostora za rad, informatičke opreme i većine dokumentacije. Sve materijalno nije toliko bitno, bitni su ljudski resursi koji su se u prvim danima nakon potresa teško nosili sa emocijama i razdvojenošću između posla i obitelji, između humanosti i ljubavi. To je bio najveći izazov za mene kao odgovornu osobu, okupiti zaposlenike i fokus staviti na pomaganje i zajedništvo pa sam pozvala sve zaposlenike da članove svoje obitelji dovedu u Drvni centar kako bi bili zajedno i to je bila za mene najbolja odluka u karijeri. Dobila sam svoje ljude uz sebe u katastrofi koja nas je zadesila i nove volontere od kojih neki i danas volontiraju u GDCK Glina.
Prvi dani nakon potresa izgledali su konfuzno. Naime, za vrijeme potresa zatekla sam se u epicentru (u zgradi Crvenog križa u Petrinji) na sastanku s kolegama kako bismo pomogli kolegici u asanaciji štete od potresa koji se dogodio dan prije. Dva sata mi je trebalo da se vratim u Glinu gdje sam zatekla svoje kolegice na ulici. Uspjele smo uzeti nešto opreme iz zgrade i uputile se na nogometno igralište gdje je bilo sabirno mjesto građana. Nakon toga smo učestalo primale pozive iz Majskih Poljana gdje smo uputile kolege na pomoć pri evakuaciji građana. Drvni centar Glina ponudio je smještaj za stradalo stanovništvo i prostor za djelovanje GDCK Glina. Nakon uređenja prostora za smještaj primali smo stradalo stanovništvo, a u istom prostoru smo počeli primati donacije u vidu odjeće, obuće, hrane i higijene. U prvim danima je u Drvnom centru bilo tisuće volontera i oko 150 smještenih osoba. Najteži dio je bila koordinacija svih aktivnosti koje provodi Crveni križ u kriznim situacijama.”
Prikupljena sredstva i akcije su bili dostatni u prvim danima na potresom pogođenom području. Najveći izazov je bio s nerazvrstanom humanitarnom pomoći koju su volonteri danima razvrstavali i sortirali.
Društvo je vrlo aktivno u brojnim aktivnostima: djelatnici obilaze korisnike koji stanuju u kontejnerima te korisnike koji su smješteni u Lječilištu Topusko i pružaju psihosocijalnu pomoć i organiziraju razne edukativne radionice, od potresa do danas asanirano je oko 800 bunara na području Sisačko-moslavačke županije. Bunari su teško stradali u potresu te u mnogima više nema vode što stvara veliki problem na tom području. Građani najviše poziva upućuju i najčešće dolaze upravo zbog asanacije bunara.
Svaki mjesec GDCK Glina podijeli pakete hrane i higijene za oko 1.000 obitelji koje imaju status na svojim objektima crvene ili žute naljepnice ili su korisnici Centra za socijalnu skrb Glina. Također dijele vodu svim sugrađanima koji nemaju pitku vodu u svojim domovima. Uz redovne aktivnosti i podjele, dijele svu potrebnu humanitarnu pomoć koju zaprime: od odjeće i obuće do namještaja, grijalica i bijele tehnike.
Nastavili su skrbiti za stare i nemoćne građane te svakodnevno obilaze i pomažu u njihovim domovima i izvan njih.
Već dugi niz godina GDCK Glina provodi razne aktivnosti kojima potiče međugeneracijsku suradnju, najviše kroz radionice na kojima sudjeluju odrasli i mladi, ali i kroz volontiranje mladih u domovima starih i nemoćnih; slaganje drva, pospremanje i čišćenje, košnju trave…
Društvo godišnje provodi četiri akcije dobrovoljnog darivanja krvi. U prosjeku se svakoj akciji odazove oko 70 darivatelja, odnosno oko 300 darivatelja godišnje. Akcije nakon potresa provode u Hrvatskom domu u Glini gdje organiziraju i domjenak zahvale za sve darivatelje.
U Društvu su zadovoljni odazivom volontera, potvrdila je ravnateljica Alberta Cestarić:
“Volontera imamo dovoljno – 30 stalno aktivnih u GDCK Glina koji sudjeluju u provođenju svih aktivnosti. Najviše volonterskih sati u protekle dvije godine volonteri su ostvarili kroz aktivnosti prijema i podijele humanitarne pomoći te aktivnosti psihosocijalne podrške.“
No, teško bi bilo ostvarivati hvalevrijedne rezultate bez suradnika! Najveću suradnju imaju s Hrvatskim crvenim križem koji im je nakon potresa osigurao kontejnere za djelovanje, vozila i zaposlenike putem raznih projekata i programa. Također surađuju s Nacionalnim stožerom, nadležnim ministarstvima i Sisačko-moslavačkom županijom.
Želja je svih Glinjanki i Glinjana da upravo Gradsko društvo Crvenog križa Glina u nadolazećem razdoblju ima što manje posla, što bi značilo i da su problemi ovdašnjeg stanovništva manji. Što god nam budućnost donosi, djelatnici Društva i nadalje će biti na raspolaganju te na brojne načine izlaziti u susret svojim sugrađanima.
(Tekst je financiran sredstvima Agencije za elektroničke medije temeljem Javnog poziva za ugovaranje novinarskih radova u elektroničkim publikacijama u 2022. godini)