Golijada u Rijeci: VATRENI zabili 10 golova San Marinu

638

U posljednjem pripremnom susretu uoči Europskog prvenstva u Francuskoj, Hrvatska nogometna reprezentaciji je u Rijeci pobijedila San Marino 10-0 ostvarivši rekordnu pobjedu u povijesti naše vrste.

Golove su postigli Mario Mandžukić (24, 36, 38), Marko Pjaca (20), Darijo Srna (25), Ivan Perišić (40), Ivan Rakitić (50) i Nikola Kalinić (59, 73, 84).

Izbornik Ante Čačić je za posljednju provjeru uoči EURO-a izabrao reprezentaciju koja je u 133 nastupa ostvarila samo jednu pobjedu uz negativnu razliku pogodaka 538. Bilo je sasvim jasno kako će amateri iz San Marina poslužiti ‘vatrenima’ tek kao rastrčavanje i bildanje samopouzdanja uoči odlaska u Francusku. No, usprkos ogromnoj razlici u kvaliteti, hrvatski igrači su od prve do posljednje minute igrali angažirano i rastrčano. Hrvatska je već u prvom poluvremenu zabila šest golova, a u nastavku još četiri gola za najveću pobjedu u povijesti ‘kockastih’. Ipak, nismo uspjeli dostići svjetske prvake Nijemce koji su San Marino porazili 13-0 što je i najteži poraz ove reprezentacije.

Do sada su naše najveće pobjede bile 7-0 protiv Australije u prijateljskom susretu u lipnju 1998. godine, te 7-0 protiv Andore u listopadu 2006. u kvalifikacijama za EURO 2008.

Hrvatska je otvorila utakmicu u sastavu u kojem bi ‘vatreni’ mogli zaigrati protiv Turske na otvaranju EP-a. Uz jednu zamjenu. Ćorluka je na zagrijavanju osjetio zatezanje u aduktoru, pa je ušao Schildenfeld. Na travnjak stadiona Rujevica istrčali su  Subašić, Srna, Schildenfeld, Vida, Strinić, Badelj, Modrić, Rakitić, Pjaca, Perišić i Mandžukić.

Golijada na Rujevici započela je u 20. minuti kada je Modrić pucao po golu, a lopta se od Pjace odbila i prevarila Simoncinija. Na 2-0 povisio je Mandžukić četiri minute kasnije nakon sjajne akcije koju je započeo Modrić, nastavio Perišić, a završio napadač Juventusa. U 25. minuti zabio je i kapetan Srna kojem je to bio 130. nastup u dresu reprezentacije, posljednji na nekom od hrvatskih stadiona jer se branič Šahtara oprašta od reprezentacije nakon EP-a. Srna je kod iduća dva gola bio asistent, a realizator Mandžukić koji je s dva nova gola stigao do brojke od 24 pogotka u ‘kockastom’ dresu. Sjajno prvo poluvrijeme zaključio je Perišić fenomenalnim pogotkom iz slobodnog udarca. U 50. minuti Srna je upisao i treću asistenciju, a pogodak je postigao Rakitić. Devet minuta kasnije među strijelce se upisao i Kalinić koji je u 73. minuti zabio i deveti pogodak na utakmici. Nakon kornera Vida se sudario s vratarom San Marina, lopta se odbila do Kalinića koji je lako zabio svoj drugi gol na utakmici. Napadač Fiorentine je u 84. minuti petom zabio i za ‘desetku’.

Hrvatski reprezentativci će nakon ove utakmice dobiti slobodno, a u svoju francusku bazu u Deauvilleu kreću 7. lipnja iz Zagreba.

Prvi nastup na EP-u hrvatska reprezentacija će imati 12. lipnja na pariškom Parku Prinčeva protiv Turske. Pet dana kasnije u Saint Etienneu će odmjeriti snage protiv Češke, a posljednji nastup u skupini D će imati 21. lipnja u Bordeauxu protiv Španjolske.