„Albanija je trebala odavno biti u puno višoj fazi integracije u Europsku uniju. Nije bilo niti jednog realnog političkog, sigurnosnog pa ni ekonomskog razloga da Albanija ne bude sada već pri kraju pregovora“, izjavio je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović nakon sastanka s predsjednikom Republike Albanije Bajramom Begajom, koji boravi u dvodnevnom državnom posjetu Republici Hrvatskoj.
Državni posjet Republici Hrvatskoj albanski predsjednik Begaj započeo je razgovorom sa svojim domaćinom, hrvatskim Predsjednikom koji je izjavio da je prijateljstvo Hrvatske i Albanije duboko ustanovljena činjenica. „Htjeli bismo Albaniji pomoći više oko ulaska u Europsku uniju“, poručio je predsjednik Milanović dodavši kako Albanija nije više napredovala u pregovorima prvenstveno zbog predrasuda, ne samo prema Albaniji nego i prema nekim drugim državama. „Jedini razlog su predrasude u dijelu zapadne Europe, predrasude prema Balkanu, prema Muslimanima. Ukoliko mi ne pomognemo Albaniji da što prije postane dio zapada – doći će netko drugi“, rekao je hrvatski Predsjednik.
„Svi racionalni argumenti govore u prilog tome da bi države kao Albanija i Sjeverna Makedonija trebale biti u Europskoj uniji ili barem pri ulasku. Nastavit ćemo govoriti o tome. Toliko možemo pomoći“, istaknuo je predsjednik Milanović dajući svoju punu podršku ulasku Albanije u Europsku uniju. „Neću propustiti niti jednu priliku, kao ni zadnjih deset godina, da naglasim koliko je važno da Albanija i Sjeverna Makedonija postane dio europskog društva, što je moguće prije“, zaključio je u svojoj izjavi predsjednik Milanović.
Odgovarajući na novinarsko pitanje koliko su Hrvatska i Albanija sposobne pomoći Kosovu u približavanju članstvu u međunarodnim organizacijama, rekao je: „Kosovo je realnost. Priznala ga je velika većina članica Europske unije i NATO-a, neke države nisu, a zašto nisu ne bi ni one znale objasniti zašto. Hrvatska je priznala Kosovo među prvima. Realnost je da je Kosovo dio Europe i da će ga, u ne tako dalekoj budućnosti, priznati skoro sve europske države i da se tu Srbija nalazi u jednoj politički šizofrenoj situaciji, podijeljenoj situaciji“.
Predsjednik Milanović je naglasio kako nezavisnost Kosova ne zagovara s ciljem da se provocira Srbiju, nego „da ih pokušamo uvjeriti da je to realnost“. Ne želeći ocjenjivati što je u interesu Srbije, predsjednik Milanović je poručio: „Što tu bude više razuma i, uvjeren sam, politike koja je bazirana na činjenici da je većina građana prihvatila realnost, bit će bolje i Srbiji. Ne znam što je u interesu Srbije, ali znam što je naš i interes Albanije – to je stabilnost, normalni odnosi, pokušaj dijaloga s ljudima i u Srbiji i u Republici Srpskoj. Razgovaramo, pokušavamo, realni smo. A Kosovo će trebati strpljenja, Kosovo je na pravom putu. Aktivno ćemo doprinijeti koliko možemo. Ne možemo puno, ali barem možemo jasnim stavom, ako ne možemo drugačije“.
„Ovo je moj drugi inozemni posjet kao predsjednika Republike Albanije. Prvo sam posjetio Republiku Kosovo, a to za mene ima veliki značaj. Moj posjet Hrvatskoj je značajan u okviru odnosa koji se grade između dvije zemlje i u kontekstu regionalnih i europskih događanja. S predsjednikom Milanovićem imao sam priliku voditi dugi razgovor, poseban, prijateljski čiji fokus je bio na jačanju obostranih odnosa i europske integracije Albanije. Podijeli smo zajedničko gledište u vezi odnosa Albanaca i Hrvata koji se nalaze na povijesnom maksimumu zahvaljujući povijesnim odnosima koji su tradicionalno bili kvalitetni i prijateljski između naših država i naroda. Naravno, temelj tih odnosa su zajedničke vizije vanjskih odnosa i budućnost regije zapadnog Balkana“, rekao je nakon sastanka predsjednik Begaj.
Podsjećajući da je lani obilježena 30. obljetnica uspostave diplomatskih odnosa dviju država, predsjednik Albanije kazao je kako vjeruje da se sada „moramo usredotočiti na jačanju gospodarskih odnosa“. „Pravni okviri ne nedostaju, u tom smjeru moramo činiti više. Hrvatske investicije su dobrodošle u Albaniju, posebno u području energetike i turizma gdje Hrvatska ima izvanredno iskustvo, ali i u druga područja kao što su infrastruktura i poljoprivreda. Kako bismo se bolje povezivali i mogli utjecati izravno na turizam, smatram da je vrijeme da se uspostavi izravna zračna linija i povežu naše luke“, rekao je predsjednik Begaj.
Za dobre odnose dviju država, po njemu, bitnu povijesnu ulogu odigrala je albanska dijaspora, stara i nova: „Ona stara, referiram se na zadarske Albance koju su na hrvatsko tlo došli prije 300 godina, zahvaljujući podršci koju su dobili od hrvatskih vlasti su do danas uspjeli sačuvati jezik, tradiciju i kulturu. Jako sam ponosan kada čujem da se albanska zajednica u Hrvatskoj smatra jednim jako bitnim dijelom hrvatskog društva“.
Potvrdio je da Hrvatska može služiti kao jako dobar model i primjer za Albaniju u pogledu približavanja EU, te izrazio svoju zahvalnost za podršku koju Hrvatska daje Albaniji. „Hrvatska je jedan od glavnih zagovornika integracije cijelog zapadnog Balkana. Posebno cijenim punu podršku koju predsjednik Milanović i hrvatske institucije daju Kosovu, kako u postupku priznavanja Kosova, tako i u postupku uključivanja Kosova u regionalne i međunarodne institucije“, zaključio je predsjednik Begaj.
Izvor: Ured predsjednika