Obilježena 28. obljetnica Vojno-redarstvene operacije Vihor

U Šišincu održana komemoracija za poginule hrvatske branitelje u VRO Vihor

1426

U Šišincu je obilježena 28. obljetnica Vojno-redarstvene operacije Vihor.

Nakon ključne bitke u Novom Farkašiću koja je bila prekretnica u Domovinskom ratu i u kojoj je zaustavljen neprijatelj u prodoru prema Zagrebu i sisačkoj Posavini, nepuna dva mjeseca kasnije pokrenuta je vojna operacija kodnog naziva “Vihor” koja se odvijala od 12. do 14. prosinca 1991. godine. Cilj operacije bio je oslobađanje dijela Pokuplja i Banovine od velikosrpskog agresora. U ovoj operaciji poginula su 22 hrvatska branitelja. U Šišincu je održana komemoracija u znak sjećanja na poginule hrvatske branitelje i godišnjicu vojne operacije ”Vihor”. U pastoralnoj dvorani župe sv. Marte služena je sveta misa, a zatim su kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima ”Spomen gaj 102. brigade HV-a” položeni vijenci i zapaljene svijeće. Ovoj obljetnici nazočio je i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić: „Nažalost, VRO Vihor je, možemo reći, završila neuspjehom, ali samo počeci te operacije su izvedeni na jedan vojnički potpuno vrhunski način. Ona je itekako u prvoj fazi bila vrlo uspješna. Jedna od najkompleksnijih vojno-redarstvenih operacija u Domovinskom rata tada, a usudio bih se reći i kasnije. Poginula su 22 pripadnika Hrvatske vojske i policije: 13 vojnika 102. brigade HV, šest pripadnika 2. Gardijske brigade, dva pripadnika 78. Samostalnog bataljuna i jedan pripadnik SJP Osa iz Siska.“

Žinić je tada bio zapovjednik 78. Samostalne bojne koja je sudjelovala u operaciji i jako se dobro sjeća tih dana: „Dobili smo zadaću forsirati rijeku Kupu i napasti djelovanja u selima Gračanica i Stankovac. To smo uspješno obavili i ostvarili onaj prvi dio zadaće, a to je ostvariti mostobran za uvođenje drugih postrojbi. Vihor je trbao biti napadna operacija na područje Pokupskog, Petrinje i Sunje. Nažalost, nismo u to vrijeme bili spremni i to na temperaturama koje su se tijekom noći spuštale do -20 celzijevih stupnjeva.“

Nažalost, u operaciji su sudjelovali vojnici koji su imali veliku želju, ali nisu bili u potpunosti spremni, dok je to još uvijek bilo vrijeme kada su djelovale kontraobavještajne službe neprijatelja, podsjetio je Žinić te naglasio da se tijekom Domovinskog rata Hrvatska vojska nije više nikada našla u inferiornom položaju.

Kao izaslanik ministra obrane Damira Krstičevića i načelnika Glavnog stožera OS RH generala zbora Mirka Šundova obilježbi je nazočio zapovjednik 2. Mehanizirane bojne Gromovi pukovnik Ivan Radić: „Danas smo ovdje kako bismo odali počast hrabrim ljudima, pripadnicima 102. zagrebačke brigade, 2. Gardijske brigade Gromovi, 78. Samostalnog bataljuna Glina i SJP Osa iz Siska. Svih onih koji su dali svoje živote u VRO Vihor i koji su u njoj sudjelovali. U to vrijeme kada je HV bila još u fazi ustrojavanja, kada je neprijatelj bio tehnički nadmoćniji, oni su u teškim uvjetima velike hladnoće, oni su obavili jednu od najkompliciranijih i najsloženijih zadaća – napad uz forsiranje rijeke.“

Operacija je imala i pozitivne učinke, nastavio je Radić: „Pored toga što je dio okupiranog teritorija vraćen, poslana je jedna vrlo značajna i bitna poruka neprijatelju! Kod njega je stvoreno jedno strahopoštovanje prema Hrvatskoj vojsci i hrvatskom narodu, a to je da smo odlučni da oslobodimo naše okupirane krajeve, kako na području Banovine, tako i diljem Lijepe naše.“

Vojno-redarstvena operacija Vihor trajala je od 12. do 14. prosinca 1991. godine i naneseni su veliki gubitci okupatorskoj vojsci, no u konačnici Hrvatska vojska vraćena je na početne položaje.

[srizonfbalbum id=3014]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime