PETIR NA DAN ŽENA U SABORU PREDSTAVILA IZVJEŠĆE O ŽENAMA U RURALNOM PODRUČJU

580

Na Međunarodni dan žena hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir predstavila je na Odboru za poljoprivredu Hrvatskog sabora svoje Izvješće o ženama i njihovim ulogama u ruralnim područjima, koje je prošlog tjedna usvojeno na zajedničkoj sjednici Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova (FEMM) te Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj (AGRI) Europskog parlamenta.

Petir je pritom posebno istaknula zabrinutost nedostatkom socijalnih prava žena na selu, kao posljedicom njihova nevidljivog rada, što žene čini ekonomski ovisnima o njihovim supruzima, a očituje se i sve prisutnijim jazom u mirovinama.
„Žene na selu često su ekonomski ovisne o suprugu, za njih ne postoji radno vrijeme, a bore se i s nedostatkom osnovnih socijalnih i mirovinskih prava poput bitno nižih mirovina ili pak neplaćenog porodiljnog dopusta, a gotovo polovica njih nikada ne odlazi na godišnji odmor”, istaknula je zastupnica Petir predstavljajući izvješće koje je ispred odbora FEMM i svoje EPP grupe izradila u suradnji sa suizvjesiteljicom Mariom Lidiom Senrom Rodriguez ispred odbora AGRI i kluba zastupnika GUE.
Petir je kazala kako je potrebno prepoznati upravo višestruke uloge žena na selu i njihov „nevidljivi rad” te sukladno tome krojiti primjerene politike i mjere koje će pomoći ženama. Kako pojašnjava, neke države članice već su uvele profesionalni status za supruge pomoćnice u obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u svoja zakonodavstva, stoga je prvotno potrebna razmjena dobrih praksi, a potom i uvođenje profesionalnog statusa na široj razini.
„Uvođenje profesionalnog statusa za supruge, omogućit će ženama uživanje njihovih individualnih prava, uključujući porodiljni i roditeljski dopust, zdravstveno osiguranje, osiguranje u slučaju nesreća na poslu i pravo na bolovanje, pristup obrazovanju i mirovinska prava”, rekla je Petir.

Žene na selu izložene su i jazu u plaćama i mirovinama koji varira između država članica, stoga se u izvješću poziva da se poduzmu prikladne mjere kako bi se taj jaz smanjio. Na prijedlog zastupnice Petir, države članice se u izvješću pozivaju i da razmotre uvođenje minimalne nacionalne mirovine kako bi se ženama u ruralnim područjima osigurala ekonomska neovisnost i dostojanstven život u njihovoj starosti.
Žene čine manje od 50 % ukupnog radno sposobnog stanovništva u ruralnim područjima Europske unije, ali samo oko 45 % ukupnog gospodarski aktivnog stanovništva te upravljaju sa svega 30 % obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.  Tijekom 2014. godine žene su ostvarile oko 35 % ukupnog radnog vremena u poljoprivredi, odnosno bile su zaposlene na 53,8 % nepunog radnog vremena i 30,8 % punog radnog vremena, što je znatan doprinos poljoprivrednoj proizvodnji, a osim toga na poljoprivrednim gospodarstvima obavljale su i drugi rad (briga o obitelji i domaćinstvu) koji je često okarakteriziran kao „nevidljivi”.
Kada je riječ o jazu u plaćama i mirovinama, podatci pokazuju kako žene u prosjeku zarađuju 16 %  manje od muškaraca, a situacija je još gora kada se radi o mirovinama s razlikom od 35 % do 40 % unutar EU. No Petir upozorava da su ovo pokazatelji općenitog jaza u plaćama i mirovinama među spolovima te da je potrebno uspostaviti statistike o zaposlenosti u ruralnim područjima, a koje će obuhvatiti i „nevidljivi rad”, te razlike u plaćama i mirovinama.
Uz članove Odbora za poljoprivredu, ovoj tematskoj sjednici nazočio je i predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov, državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede Marija Vučković, pomoćnica ministra poduzetništva i obrta Ana Mandac, pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava Karolina Ivanković, predsjednica udruge Uzorne hrvatske seoske žene Katica Jeleković te predstavnici ostalih zainteresiranih institucija.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime