Petrinja – Dani sjećanja na žrtve i ratna razaranja 1991.

3988

Središnje događanje Dana sjećanja, tradicionalne manifestacije kojom se Petrinja prisjeća poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava u Domovinskom ratu i teških ratnih razaranja u rujnu 1991. godine, održava se svake godine 16. rujna, na dan kada su krenula ratna razaranja ovog grada i kada je poginulo najviše hrvatskih branitelja i civila. Iako je čitav rujan ispunjen brojnim kulturnim, vjerskim i sportskim događanjima, Petrinjcima je 16. rujna posebno emotivan kao dan kada je velikosrpski agresor učinio najveće i najbrutalnije zločine u ovome gradu. Nakon Vukovarsko-srijemske županije najveće žrtve i razaranja u Domovinskom ratu doživjela je Sisačko-moslavačka županija, a posebno velike grad Petrinja. Središnje je obilježavanje Dana sjećanja započelo Svetom misom za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve iz Domovinskog rata u petrinjskoj župnoj crkvi sv. Lovre. U spomen na 589 ubijenih branitelja i civila na području Petrinje tijekom Domovinskog rata, nakon Svete mise, od župne crkve svetog Lovre do spomenika pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima mnogobrojni dužnosnici, građani, branitelji, obitelji žrtava te pripadnici policije i vojske, Kolonom sjećanja ulicama Petrinje odali su počast stradalima. Kod spomenika su pročitana imena svih 589 žrtava Domovinskog rata te su položeni vijenci i zapaljene svijeće. Uz obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, kao izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počast je odao ministar branitelja Tomo Medved, brigadni general Vlado Šindler bio je izaslanik načelnika Glavnog stožera OSRH Mirka Šundova. Počast su odala i izaslanstva Sisačko-moslavačke županije u kojem su bili predsjednica Županijske skupštine Ivanka Roksandić i zamjenik župana Marin Piletić, Grada Petrinje s gradonačelnikom Darinkom Dumbovićem i njegovim zamjenicima Svjetlanom Lazić i Branimirom Bešlićem, Grada Zagreba, Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Petrinje, predstavnici vojske, policije, braniteljskih udruga, političke stranke te brojni građani. Ministar branitelja Tomo Medved istaknuo je kako je Petrinja u Domovinskom ratu podnijela veliku žrtvu te kako je naša dužnost odati počast žrtvama i zahvaliti se njihovim obiteljima…

TON 

Zamjenik Sisačko-moslavačkog župana Marin Piletić rekao je kako su Dani sjećanja u Petrinji, ali i svi ostali dani u kojima se sjećamo žrtava Domovinskog rata, događaji na koje se moramo odazivati, ali i pozivati sve generacije hrvatskog naroda, od sudionika do onih koji o ovim događajima uče iz udžbenika…

TON

Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović naglasio je kako je 16. rujan za Petrinju poseban dan. Petrinja se sjeća, ali i ponosi i ne zaboravlja te rujanske dane 1991. godine…

TON

„Grad Petrinja je svetinja Domovinskog rata, koja na vizuri grada s ratnim ožiljcima, sada gradi svoju budućnost i svima šalje jasnu poruku da Dani sjećanja i Kolona sjećanja nisu samo događaj i samo kolona zbog protokola i politike već zbog roditelja, djece, udovica, zbog svih ljudi čiji su životi ugrađeni u temelje neovisne i slobodne RH“, zaključio je gradonačelnik Dumbović.

[srizonfbalbum id=608]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime