Kako bi se branitelji što bolje upoznali s novim Zakonom o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Petrinje organizirala je 9. siječnja tribinu na kojoj je o ovoj temi govorio Ivica Akmadža načelnik sektora za upravno pravne poslove Ministarstva hrvatskih branitelja.

Da je interes branitelja za ovu temu iznimno velik svjedočila je do posljednjeg mjesta ispunjena velika dvorana Hrvatskog doma u Petrinji, a upravo su brojna pitanja branitelja vezana uz novi Zakon bila razlog organiziranja ove tribine, rekao je ovom prilikom predsjednik petrinjske Koordinacije Darko Dumbović.

 

„Potreba se ukazala jer je novi Zakon stupio na snagu 14. prosinca. Mnoge su stvari Zakonom propisane, ali Zakon propisuje suštinu stvari, još nema popratnih akata i pravilnika. Stoga smo pozvali gospodina Akmadžu da pojasni što Zakon propisuje i kako i na koji način konzumirati ta prava. Svaki slučaj branitelja je drugačiji, svaki ima neku specifičnu situaciju pa smo im željeli dati priliku da pitaju što ih zanima jer je bilo puno upita naših branitelja.  Oni su jako zainteresirani, a ni mi sami im nismo znali reći jer niti sami ne znamo sve detalje. Zato smo htjeli omogućiti da dođe čovjek koji je sudjelovao u pisanju tog Zakona i da nam pojasni, a u svemu smo imali podršku našeg ministra Tome Medveda“, rekao je Dumbović.

Brojni su noviteti nedavno donesenog Zakona o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, a Akmadža je izdvojio one najvažnije.

„Ono što je najbitnije naglasiti je naknada za nezaposlene hrvatske branitelje, jedan pandan opskrbnine koja bila do 2014. u nadležnosti Ministarstva hrvatskih branitelja i za tu su mjeru osigurana najveća sredstva na poziciji Ministarstva hrvatskih branitelja, 104 milijuna kuna. Značajno je, i što se najviše očekivalo od ovog Zakona je otvaranje roka za ostvarivanje statusa hrvatskog branitelja za sve one sudionike koji nisu uspjeli regulirati svoj status do 2017. godine te ostvarivanje prava na podnošenje zahtjeva za status hrvatskog ratnog vojnog invalida temeljem bolesti. Znamo da je 2005. taj rok zatvoreni i dugo se očekivalo da se rok otvori. Stupanjem na snagu Zakona, svi oni koji smatraju da imaju status ili da bi trebali imati status hrvatskog ratnog vojnog invalida, mogu podnijeti zahtjev u uredima državne uprave“, rekao je Akmadža i dodao kako će se pilot projekt iz 2017. sistematskih zdravstvenih pregleda hrvatskih branitelja nastaviti i u ovoj godini za što je osigurano 20 milijuna kuna. Pojasnio je i mirovinska prava za koja je ustvrdio kako najviše zanimaju hrvatske branitelje.

„Povećanje najniže mirovine već od 1. ožujka ove godine za sve korisnike najniže mirovine zavisno o broju dana sudjelovanja u borbenom sektoru. Ostala mirovinska prava koja smo predvidjeli novim Zakonom bit će u primjeri od 2019. što treba naglasiti da bi branitelji znali. Ove smo godine za mirovinska prava osigurali  64 milijuna kuna, a 2019. 245 milijuna kuna. Ono što je još novina u novom Zakonu je da su u njega prvi put ušli pripadnici Hrvatskog vijeća obrane sa svojim pravima na mirovinu čija će primjena isto tako krenuti s 1. siječnja 2019.“, zaključio je Akmadža.

U ime petrinjskog gradonačelnika Darinka Dumbovića brojne hrvatske branitelje je na tribini pozdravila njegova zamjenica Viktorija Kaleb poručivši im kako su im vrata Grada uvijek otvorena. „Nema dana da netko od branitelja ne pokuca na naša vrata što znači da je problematika velika i daj Bože da se ovim Zakonom uspije puno toga riješiti i poboljšati za hrvatske branitelje, za sve vas koji jeste temelj naše države“, kazala je Kaleb.

[srizonfbalbum id=1715]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime