Plenković najavio smanjenje poreza na hranu s 25 na 13 posto

964

Mandatar nove Vlade Andrej Plenković u Hrvatskome je saboru predstavio program i članove Vlade za idući mandat, poručivši da će program biti temelj i putokaz za izgradnju sigurne Hrvatske kroz osiguranje nacionalne kohezije i što brži gospodarski oporavak.

Očekuje konstruktivnu suradnju u Hrvatskom saboru, “zrcalu hrvatskog naroda”, poštujući povjerenje koje su birači dali zastupnicima. Na nama je da osiguramo nacionalnu koheziju i što brži oporavak Hrvatske, poručio je.

Vlada koju predlaže rezultat je političke suradnje HDZ-a i partnera iz HSLS-a i HDS-a, te HNS-a i Reformista, HDSSB-a i nezavisne zastupnice Marijane Petir, kao i svih zastupnika nacionalnih manjina.

Plenković je u govoru iznio konkretne brojke i projekte koje Vlada namjerava ostvariti u svome mandatu. Program ima pet temeljnih programskih područja, odnosno prioriteta – socijalnu sigurnost, perspektivnu budućnost, ekonomsku suverenost, osnaženu državnost i globalnu prepoznatljivost.

“Hrvatska, kao i prije trideset godina, uz odlučno vodstvo treba pokazati odgovornost, solidarnost i zajedništvo.Jedino tako vratit ćemo potreban optimizam i vjeru građana u sigurniju budućnost. Jedino tako ćemo se učinkovito obraniti od virusa, vratiti se na put gospodarskog rasta. Jedino tako moći ćemo ponovno živjeti normalan život bez zazora od običnog rukovanja”, dodao je.

Koncept novog suverenizma

Zato ćemo se kao Vlada, naglasio je, svakog dana odlučno boriti za zdravstvenu sigurnost građana, za njihova sigurna radna mjesta, plaće i mirovine, za sigurne obitelji i demografsku revitalizaciju, za sigurnu hranu i očuvan okoliš, siguran život i sigurne granice, siguran gospodarski oporavak i sigurnu starost umirovljenika i sigurnu budućnost mladih.

“To su izazovi na koje naš program nudi rješenja i na koje ćemo odgovoriti politikama koje se zasnivaju na konceptu novog suverenizma, koji se temelji na osnaživanju države i gospodarstva te učinkovitom korištenju hrvatskog utjecaja u Europskoj uniji radi promicanja nacionalnih interesa i kvalitetnijeg života svih hrvatskih građana”, poručio je.

Istaknuvši nužnost jačanja i modernizacije zdravstvenog sustava u kontekstu koonakrize, najavio je ulaganje tri milijarde kuna u modernizaciju zdravstvenog sustava i zdravstvenu skrb, izgradnju Nacionalne dječje bolnice u Zagrebu i revitalizaciju Imunološkog zavoda.

Dodaje tome i ulaganje 10 milijardi kuna za stvaranje poticajnog okruženja za otvaranje 100.000 novih radnih mjesta, bespovratne potpore od 130.000 kuna svakoj mladoj osobi s poslovnom idejom.

“Cilj nam je do kraja mandata daljnjim poreznim rasterećenjima i mjerama za oporavak gospodarstva podići prosječnu neto plaću na 7600 kuna, a minimalnu neto plaću na najmanje 4250 kuna”, istaknuo je.

Nastavit će se provedbom mirovinske reforme radi osiguranja održivosti mirovinskog sustava. “Za dostojanstvenu starost umirovljenicima povećat ćemo mirovine za najmanje 10 posto i proširit krug umirovljenika koji mogu i žele raditi”, najavio je.

Bit će donesena nova strategija borbe protiv siromaštva i socijalnog isključivanja, a  nastaviti će se i s uključivanjem osoba s invaliditetom na tržište rada i u društvo.

“U dogovoru s našim partnerima, donijet ćemo Operativni program za poboljšanje kvalitete života i položaja nacionalnih manjina u Hrvatskoj. Oni su bili i bit će naši partneri jer želimo graditi uključivo i tolerantno društvo koje dijeli univerzalne i nacionalne vrijednosti, poručio je Plenković.

Smanjenje poreza na dohodak

Plenković najavljuje smanjenje stope poreza na dohodak s 24 na 20 posto odnosno s 36 na 30 posto, a poduzećima s godišnjim prihodom do 7,5 milijuna kuna smanjenje stope poreza na dobit s 12 na 10 posto, što obuhvaća 110.000 poduzeća, odnosno njih 93 posto, kao i snižavanje stope PDV-a na svu hranu s 25 na 13 posto.

“Uložit ćemo pet milijardi kuna u modernizaciju obrazovnog sustava, nastavit ćemo unaprjeđivati položaj odgojno-obrazovnih djelatnika te osigurati 50.000 učeničkih, socioekonomskih i STEM stipendija”, dodaje.

Ističe i ulaganje pet milijardi kuna u inovacije, poduzetništvo i nove proizvode radi digitalne transformacije industrije, razvijanja kreativnih industrija i povećanja izvoza, kao i povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj sa sadašnjih 1 na 2,5 posto BDP-a.

Nastavit će se s ulaganjem u ravnomjeran regionalni razvoj pa Plenković najavljuje pokretanje Projekta Dalmatinska zagora, Lika, Banovina i Gorski Kotar, vrijednog dvije milijarde kuna, kao i dodatno jačanje Projekta Slavonija, Baranja i Srijem te razvoj otoka i sjevera Hrvatske.

“Nastavit ćemo raditi na preokretanju negativnih demografskih trendova i stvaranjem poticajnog okruženja za povratak hrvatskih iseljenika. Osigurat ćemo roditeljske naknade u visini od pune plaće, reformirati sustav ostvarivanja doplatka za djecu sa ciljem njegovog povećanja i pravednije raspodjele. Subvencionirat ćemo 20.000 stambenih kredita za mlade obitelji i osigurati produljeni rad u još 200 vrtića“, najavio je.

Kazao je da će regulirati rad trgovina nedjeljom te “omogućiti radnicima da je provedu s obitelji”, a nastavit će poticati ravnopravnost žena i muškaraca u društvu, na tržištu rada i u obitelji.

Najavio je i donošenje novih cjelovitih zakona o financiranju kulture i obavljanju umjetničke djelatnosti, kao i novi zakon o kazalištima, produljenje mjera potpore za kulturne djelatnosti koje će dulje vrijeme zbog epidemije morati funkcionirati u promijenjenom obliku.

Povećanje poljoprivredne proizvodnje za 30 posto

Kako bi se osnažilo ekonomsku suverenost Hrvatske, kroz približavanje samodostatnosti u proizvodnji hrane i energije, Plenković kao cilj ističe povećanje poljoprivredne proizvodnje za 30 posto, na 22 milijarde kuna, izgradnju 20 regionalnih centara za voće i povrće te udvostručenje navodnjavane poljoprivredne površine.

“Modelom tržišne premije potaknut ćemo daljnju instalaciju proizvodnih kapaciteta iz obnovljivih izvora i povećati ih za 150 posto na 2250 MW”, istaknuo je.

Bit će donesen, rekao je, i Državni plan prostornog razvoja, kao i Prostorni planovi Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP-a) i epikontinentalnog pojasa.

Istaknuo je i stratešku važnost turizma te rekao da će se nastaviti ulagati u njegovu modernizaciju, povećanje kvalitete ponude i smještajnih kapaciteta te poticanje investicija čiji se potencijal, rekao je, procjenjuje na tri milijarde eura u idućih pet godina.

Govoreći o osnaživanju državnosti kao jednom od prioriteta, Plenković je istaknu kako se to ponajprije odražava kroz učinkovitost javnih službi, ali i otpornost javnih financija koja se, naglasio je, pokazala ključnom za uspješno upravljanje velikim krizama.

“U okolnostima koje živimo vidimo da je uloga i snaga države nezamjenjiva”, rekao je.

Novi Ovršni zakon

Nastavit će se s reformom pravosuđa, bit će donesen novi Ovršni zakon i beskompromisno će se boriti protiv korupcije, s naglaskom na njenoj prevenciji.

Jednako je važno, dodao je, podizati kvalitetu upravljanja državnom imovinom, osobito javnim poduzećima, kao i učinkovitost državne i javne uprave kako bi se na što kvalitetniji način odgovorilo na potrebe građana i gospodarstva.

“S tim ciljem, prepolovit ćemo broj lokalnih dužnosnika te omogućiti funkcionalno povezivanje općina, uz daljnju digitalizaciju javnih usluga”, najavio je.

Nastavit će se i rad na daljnjoj fiskalnoj i funkcionalnoj decentralizaciji i nadograđivanju projektne suradnje s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Nastavlja se i s izgradnjom sustava domovinske sigurnosti i jačanjem njegovih sastavnica, a osobito civilne zaštite i vatrogastva.

“U suradnji s Gradom Zagrebom i susjednim županijama, za obnovu Zagreba i okolice, nastavit ćemo sanaciju posljedica razornog potresa. Zakon je sutra na prvoj sjednici Vlade, kao što je i obećano. Donijet ćemo kvalitetan zakonski okvir za obnovu i uz pomoć domaćih i međunarodnih izvora financiranja obnavljati ga u skladu sa suvremenim standardima građenja”, istaknuo je.

Plenković poručuje da će zadaća Vlade biti i povećanje globalne prepoznatljivosti Hrvatske kako bi se osnažio njezin međunarodni položaj.

“Prije trideset godina, zahvaljujući požrtvovnosti i hrabrosti hrvatskih branitelja pod vodstvom predsjednika Franje Tuđmana, izborili smo svoje mjesto među slobodnim narodima, a danas kao članica Europske unije i NATO-a suodlučujemo o budućnosti europskog kontinenta. Time smo oplemenili i učvrstili naš suverenitet koji je dobio novu dimenziju”, rekao je.

Posebna ustanova za promociju Hrvatske u svijetu

Dodao je pritom kako političko i gospodarsko pozicioniranje u Europi i svijetu pridonosi otvaranju novih tržišta za izvoz, privlačenju ulaganja, turističkoj atraktivnosti zemlje i promicanju naše kulture.

“Uspostavit ćemo posebnu ustanovu koja će uskladiti sve aktivnosti za gospodarsku i kulturnu promociju Hrvatske u svijetu”, najavio je.

Nastavlja se rad na ostvarivanju dvaju strateških ciljeva, ulaska u Schengenski prostor i u europodručje, kao i u OECD.

Također, nastavlja se s jačanjem Hrvatske vojske, uređenjem normativnog procesa reguliranja prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata te radom na pronalasku osoba nestalih u Domovinskom ratu.

“Radit ćemo i dalje na povezivanju domovinske i iseljene Hrvatske, poticati učenje hrvatskog jezika i posebno skrbiti o položaju Hrvata u BiH i u susjednim zemljama”, dodao je te naveo da će se Hrvatska zalagati za ustavnu ravnopravnost Hrvata u BiH, podržavati europsku budućnost BiH i zagovarati prava hrvatskog naroda u susjednim zemljama prema načelu uzajamnosti, osobito u Srbiji, Sloveniji, Mađarskoj, Italiji, Austriji, Crnoj Gori i na Kosovu.

Navevši potom poimence članove buduće Vlade, koja će imati 16 ministarstava, četiri manje nego sadašnja, Plenković je rekao kako od svakog od njih očekuje “primjenu najviših profesionalnih i etičkih standarda u svome radu te da daju svoj doprinos unaprjeđenju javnih politika, kako bi Hrvatska bila još uređenija zemlja”.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime