Priručnik Sisačko-moslavačke županije „Potencijal bioplinskih postrojenja u hrvatskom poljoprivrednom sektoru“ predstavljen je sinoć u Sunji. Na promociji su o priručniku govorili recenzent priručnika prof. dr. Davor Kralik s Poljoprivrednog fakulteta Sveučilišta u Osijeku i autorica Ana Marija Špicnagel.
Sisačko-moslavačka županija ima recept za održivu poljoprivredu INEMAD – EU projekt koji se provodi od travnja 2012. godine i financiran je sredstvima FP7 programa. Projekt je fokusiran na povezivanje ratarske i stočarske proizvodnje uvođenjem međukoraka u vidu bioplinske proizvodnje. Bioplin je plinovito gorivo koji se dobiva anaerobnom razgradnjom ili fermentacijom organskih tvari, uključujući gnojivo, a u budućnosti bi mogao biti važan izvor energije. Uvođenjem bioplinskog postrojenja postiže se recikliranje hranjiva i energije te se generira profit, proizvodnja i prodaja bioplina i digestata. Priručnik je dio ovog projekta, a govori o potencijalima ovakvih postrojenja istaknula je zamjenica sisačko-moslavačkog župana Anita Sinjeri Ibrišević na promociji priručnika u Sunji…
TON
Prof. dr. Davor Kralik s osječkog Poljoprivrednog fakulteta istaknuo je kako obnovljivi izvori energije nisu u dovoljnoj mjeri iskorišteni. Razlog tome je, smatra Kralik, neznanje, a u tome bi pak trebao pomoći ovaj priručnik…
TON
Autorica Ana Marija Špicnagel podsjetila je kako je Sisačko-moslavačka županija jedina predstavnica Hrvatske u projektu INEMAD koji okuplja 13 partnera iz 8 zemalja…
TON
Projekt INEMAD donosi novi koncept udruživanja ratarske i stočarske proizvodnje, ističe Špicnagel…
TON
Priručnik „Potencijal bioplinskih postrojenja u hrvatskom poljoprivrednom sektoru“ pripremljen je u svrhu informiranja poljoprivrednika, a trebao bi poslužiti svima onima koji žele unaprijediti svoju proizvodnju i saznati više o mogućnostima korištenja obnovljivih izvora energije na svojim gospodarstvima.