Vlasnici kuća na kojima se bijela roda gnijezdi dobivaju godišnju naknadu od 700 kuna

Projekt zaštite i očuvanja bijele rode pokrenula je Marijana Petir i provodi se već deset godina

1070

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir sudjelovala je u četvrtak, 21. ožujka 2019. u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost na predstavljanju projekta „Zaštita i očuvanje strogo zaštićene ptičje vrste bijele rode“.

Upravo je zastupnica Petir, prije točno 10 godina dok je bila predsjednica Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora, predložila Fondu za zaštitu okoliša pokretanje ovog projekta. Cilj projekta je zaštita i očuvanje Bijele rode, ali isto tako i očuvanje sela i prostora kojim se vlasnicima stambenih i gospodarskih objekata na čijim se krovovima nalaze gnijezda bijelih roda daje naknada za očuvanje hrvatskog prostora i biološke raznolikosti. U projektu sudjeluje 12 županija kontinentalne Hrvatske, a osim Fonda, u sufinanciranju projekta sudjeluju i same županije. Svaki vlasnik objekta na kojem se nalazi gnijezdo bijele rode dobiva godišnju naknadu u iznosu od 700 HRK.

„U svom političkom djelovanju imala sam prilike pokretati i sudjelovati u brojnim uistinu dobrim inicijativama i projektima, ali moram reći da mi je projekt „Zaštita i očuvanje bijele rode“ jedan od najdražih i silno sam ponosna što je iza nas 10 godina uspješnog provođenja ovog projekta“, rekla je Petir, istaknuvši zadovoljstvo što je ovaj projekt pomogao u zaštiti bijele rode, on predstavlja i pomoć seoskom stanovništvu na čijim kućama se rode gnijezde. Kako je istaknula Petir, “gnijezda ponekad teže i po jednu tonu što ima negativne posljedice za krovišta kuća i prema procjeni stručnjaka takva krovišta moraju se rekonstruirati svakih 10 godina a iznos potreban za taj zahvat iznosi oko 15 000 kuna. Sa godišnjom naknadom od 700 kuna, kroz deset godina vlasnicima osiguravamo pola potrebnog iznosa.”

S obzirom da je život i opstanak zaštićene vrste bijele rode (Ciconia ciconia) neizostavno vezan za seosku sredinu i ljude, očuvanje gnijezda na krovovima kuća i objekata u kojima rode najradije podižu svoje mlade, te dodjela novčanih sredstava važan su segment u zaštiti ove močvarne ptice koja je pokazatelj bioraznolikosti i suživota čovjeka i prirode. Aktivnost projekta, kroz zaštitu biološke raznolikosti osigurava pretpostavke za razvoj seoskog turizma odnosno razvoj ruralnog područja.

Uz zastupnicu Petir, na predstavljanju projekta govorili su i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš, pomoćnik ministra Igor Kreitmeyer, voditeljica projekata FZOIE Vesna Cetin Krnjević te predstavnici županijskih javnih ustanova za zaštitu prirode koje sudjeluju u projektu.

petir.eu

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime