25 godina nakon prvog napada na Petrinju u Domovinskom ratu

2585

Prije 25 godina, Petrinja je proživjela jedno od najtežih razaranja u svojoj povijesti. 2. rujna 1991. godine ostat će zauvijek upamćen kao dan kada je u Petrinji počeo Domovinski rat. Dan kada je Petrinja prvi put napadnuta od strane srpskog agresora.

Grad je napala JNA pod zapovjedništvom potpukovnika Slobodana Tarbuka. Malo poslije podneva u ponedjeljak, 2. rujna 1991. na povijesni hrvatski grad Petrinju i okolna sela Hrastovicu, Budičinu, Taborište i Pecki obrušila se JNA uz obilnu potporu naoružanih pobunjenih Srba.

U divljačkom razaranju topovima i tenkovima uništavana je stara gradska jezgra, poginuli su prvi civili. Desetak tenkova nemilosrdno je razaralo gradske ustanove, sud, bolnicu, zgradu općine, dječji vrtić, srednjoškolski centar, gospodarske objekte Slavijatransa, tvornice obuće. Granatiran je silos stočne hrane Gavrilovića.

Od 2. do 21.rujna 1991. vodile su se borbe za Petrinju. Uslijedio je izlazak tenkova i oklopnih vozila iz vojarne u samo središte Petrinje. Pucalo se i rušilo sve na što su tenkovi nailazili.

Pričuvni sastav ZNG-a Petrinje pozvao je sve muškarce u dobi od 18 do 50 godina da se jave na raspolaganje jedinicama za obranu Petrinje. Branitelji Petrinje pružali su žestok otpor na prilazima gradu, u Taborištu, Peckom i drugdje. Uslijedili su i brojni drugi napadi, a ističe se onaj 16. rujna 1991. kada je ratoborni zapovjednik i ratni zločinac Slobodan Tarbuk naredio novi napad na Petrinju. Toga dana kod Vile Gavrilović je ubijeno 17 zarobljenih hrvatskih branitelja.

Najžešći napad na Petrinju bio je 21. rujna kojeg je izvela JNA i ostale paravojne formacije. Pod jakom pješačkom vatrom 21. rujna u 18.30 pao je stari hrvatski grad Petrinja u ruke okupacijske JNA i paravojnih postrojbi. Oslobođen je četiri godine kasnije u Vojno-redarstvenoj akciji Oluja u kojoj su sudjelovale i 74. i 80. bojna sastavljene od prognanih i ponosnih Petrinjaca. U gradu Petrinji i okolnim selima počinjeni su brojni zločini nad zarobljenim vojnicima i civilma.

Otvorenjem izložbe „Mjesta sjećanja: župne crkve petrinjskog kraja“ u galeriji „Krsto Hegedušić“ sinoć je u Petrinji započeo ovogodišnji program „Dani sjećanja 1991. – 2016.“, a tog prvog napada na Petrinju dobro se sjeća i gradonačelnik Darinko Dumbović.

Bogatstvo današnje Petrinje su upravo ti Dani sjećanja kojima pokušavamo mladima prenijeti istinu o Domovinskom ratu, kaže Dumbović i nastavlja:

A za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve Domovinskog rata, a povodom prvog napada na Petrinju 2. rujna 1991. večeras će u 19 sati u Crkvi Svetog Lovre biti služena Sveta misa.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime