U Banskom Grabovcu je u subotu, 20. srpnja obilježena 83. godišnjica prve partizanske oružane akcije na području glinskog kotara. Nakon kratke molitve položeni su vijenci podno spomenika, a potom je održana komemoracija.
Na komemoraciji se prisjetilo tragične sudbine 1.285 žrtava koje su stradale 25. i 26. srpnja 1941. kao žrtve ustaške NDH, kao i jednog od najvažnijih partizanskih ustanaka na cijelom području Hrvatske.
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista “Petrinja” Nikola Nožinić prisjetio se istine o događajima u Banskom Grabovcu:
“Znamo da su 42 mladića iz okolnih sela na čelu s komandantom Vasiljom Gaćešom ovom prvom akcijom partizana izrekli veliku povijesnu i glasnu riječ, riječ ne! Ne krvavim kamama, ne pogrumu naroda, ne spaljenim kućama i logorima, ne uništenju i smrti!”
Ova obljetnica pripada teškoj povijesti našeg kraja, rekao je uvodno izaslanik gradonačelnice Grada Petrinje Tihomir Žilić:
“S jedne strane obilježavamo ustaništvo partizana, nakon kojega je uslijedio jedan od najmučnijih trenutaka II. Svjetskog rata, ne samo u ovom kraju, već na čitavom europskom prostoru. 1.285 ljudskih duša zvjerski je ubijeno i teško je shvatiti kako čovjek čovjeku može takvo nešto učiniti.”
Izaslanica župana Sisačko-moslavačke županije, zamjenica župana Mirjana Oluić podsjetila je da je Sisačko-moslavačka županija oduvijek baštinila i uvažavala antifašizam kao važnu tekovinu na kojoj počiva država u kojoj živimo:
“Ovaj prostor je pun antifašističkih spomenika i cijela Banovima je spomenik antifašizma. Drago mi je da sam tu s vama, što mogu podijeliti i taj ponos i tu bol za stradalim ljudima ovoga kraja.”
Rat devedesetih odnio je previše života, a bešćutni kapitalizam i nacionizam koji su došli s njim i nakon njega do danas uništavaju pravednost i jednakost u društvu, istaknuo je predstavnik Srpskog narodnog vijeća Hrvatske Saša Milošević:
“Tako da nije ni pretjerano, nije ni pogrešno reći da su vrijednosti ovih ustanika i žrtava odbačene, gotovo protjerane iz društva.”
Okupljenima se obratio i predsjednik SABA-e RH Franjo Habulin:
“Mi moramo značajne datume i događaje iz naše ne tako davne prošlosti obilježavati i slaviti. Ali koliko god da nas ovakva okupljanja nužno okreću prema prošlosti, mi moramo čvrsto stajati u sadašnjosti, pogledom uprtim u budućnost.”