Dva iznenađenja za kraj prvog kruga

759

Posljednjem danu prvog kruga Europskog prvenstva u Francuskoj pripale su dvije utakmice, čime su na terene istrčale reprezentacije skupine F. U 18 h počeo je susret susjeda, u kojemu su Austrijanci na papiru imali blagu prednost nad Mađarima, a tako je bilo i na terenu. Alaba je skoro zabio već u prvoj minuti, no stativa je spasila Mađare i spriječila najbrži gol na dosadašnjim Eurima. U sporom prvom dijelu više smo vidjeli od crvenih iako su obje momčadi imale jednak broj udaraca prema suparničkom golu, no Austrijanci su bili konkretniji.
I u nastavku je inicijativa bila na favoritima, ali previše je lopta kružila okolo, nego bila upućivana prema protivničkim vratima. I dok su Austrijanci tražili svoju prvu pobjedu uopće na Europskim prvenstvima, zabili su Mađari. Školska akcija uz puno grešaka obrane i Szalai je pogodio u 63. minuti. Već tri minute kasnije uslijedio je novi šok za Austrijance, kada je Dragović u fazi napada napravio glupi prekršaj udarivši supatničkog igrača po nozi i zaradio drugi žuti karton te ostavio svoju momčad s igračem manje. Napadali su crveni i ostavljali puno prostora bijelima u obrani, što je rezultiralo novim pogotkom Mađara u 87. minuti kada je zabio Stieber. Velika tri boda upisali su bijeli, a Austrijancima se ostaje vaditi protiv Islanda i Portugal.

Portugal IslandUpravo su te dvije reprezentacije posljednji susret prvog kola igrale u 21 h. Namjeravali su Portugalci ući silovito u susret, no Islanđani su bili odlično postavljeni i imali prvu priliku u četvrtoj minuti kada je sjajno pucao Sigurdsson, no Patricio je bio na pravom mjestu. Imali su još bijeli prilika, ali su crveni sve više preuzimali kontrolu. A onda je konce u svoje ruke preuzeo Nani: prvo je u 21. minuti sjajno iz blizine pucao glavom, ali je udarac obranio Halldorsson, u 26. je sjajnom dugom loptom pronašao Ronalada u šesnaestercu, no ovaj je fulao loptu, te konačno zakucao u 31. minuti u donji desni kut islandskog gola.
Preležerno su i potcjenjivački ušli Portugalci u nastavak susreta, što im se vrlo brzo osvetilo: Bjarnason je na sjajnu asistenciju Gudmundssona u 50. minuti u trećem udarcu Islanđana na suparnički gol probio Patricia za izjednačenje.
Redale su se prilike i na jednoj i na drugoj strani. Portugal je mijenjao igrače, pritiskao, no rezultat je ostao 1:1. Iako je Portugal najavljivao da će igrati susret kao da im je posljednji na Europskim prvenstvima, to se nije dogodilo, dok smo s druge strane vidjeli debitanta na velikom natjecanju koji je prikazao odličnu i borbenu igru. Veliki bod za Island i gubitak dva za Portugal na početku natjecanja.

Drugi krug u srijedu otvaraju Rusija i Slovačka susretom u 15 h. Slovačka je izgubila susret protiv Walesa i mora ići na sve ili ništa, dok je Rusija osvojila veliki bod protiv Engleza i neće srljati u utakmici u kojoj su favoriti. Ni jedni ni drugi nisu puno pokazali u prvom susretu i morat će se puno bolje postaviti na terenu žele li nešto više od boda.
Rumunji i Švicarci svoj će susret početi u 18 h. Rumunji su na otvaranju Prvenstva izgubili minimalno od domaćina, no pokazali odličnu igru i zabili gol. Švicarci su pak teškom mukom pobijedili Albance i do samog kraja i s igračem više strepili nad minimalnom pobjedom. I jednima i drugima ovo je vrlo važan susret. Švicarska bi pobjedom osigurala drugi krug, a Rumunjska se porazom najvjerojatnije oprostila od Eura. I jedni i drugi su toga svjesni i očekuje nas oprezna i odlična utakmica.

Francuska AlbanijaU 21 h sastaju se domaćini i debitanti. Francuzi nisu pokazali puno na otvaranju i minimalno pobijedili Rumunje 2:1, dok su Albanci u prvom krugu izgubili od Švicaraca 1:0, ali i ostali bez svog kapetana koji je zaradio crveni karton. Galski pijetlovi ostali su dužni i svojim navijačima i nogometnim zaljubljenicima, a Albancima je ovaj susret posljednja šansa da produže svoj ostanak na Euru.