Francuzi pod istragom da su finale Mundijala protiv Hrvatske odigrali pod dopingom

1531

Svjetska antidopinška agencija (WADA) istražuje momčad PSG-a zbog korištenja ‘sumnjivih stimulativnih sredstava uoči utakmica, a zbog te afere u istragu je uvučena i hrvatska nogometna reprezentacija!

Pokazalo se kako igrači francuskog prvaka uoči utakmica koriste žvakaće gume koje je svojedobno patentirala američka vojska, a posljednjih se godina mogu slobodno kupiti na tržištu. Radi se o žvakaćim gumama bez šećera koje su obogaćene B vitaminom te u sebi sadrže 50 miligrama kofeina! Nogometaši ih konzumiraju petnaestak minuta prije početka utakmice jer je to idealno vrijeme za apsorpciju ‘stimulansa’ iz žvakaće koji aktiviraju živčani sustav i smanjuju osjećaj umora!

Prednost ovih žvakaćih guma je u tome što kofein iz njih počinje djelovati u organizmu već za pet minuta, dok nakon konzumacije istog u energetskim napicima ili kavi treba i do pola sata da počne djelovati. Upravo zbog toga ova je proizvod u ‘sivoj zoni’, zbog čega se istražuje prethodne utakmice PSG-a.

Sve je krenulo utakmicom 1. kola Lige prvaka na Parku prinčeva nakon što je PSG ‘razmontirao’ Real Madrid 3:0. Krenule su glasine i klupko se počelo odmotavati.

Ove su se žvakaće gume u Francuskoj pojavile prije nekoliko godina, prvi su ih počeli koristiti igrači Monaca koji je, postavlja se pitanje možda zahvaljujući i njima – osvojio naslov prvaka 2017. godine.

Otkriveno je da su francuski nogometni reprezentativci na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018. godine igrali ‘pod dopingom’. Naime, za natjecanje su imali 120 paketa dotičnih žvakaćih guma i gotovo je sigurno da su se neki od igrača tim stimulansom ‘pucali’ prije finala u kojemu su pobijedili Hrvatsku 4:2!

Podsjetimo, Francuska je u finalu SP-a pobijedila Hrvatsku 4:2 te je tako postala prvak svijeta. Utakmicu na stadionu Lužnjiki otvorio je u 18. minuti Mario Mandžukić autogolom, a deset minuta kasnije izjednačio je Ivan Perišić. Francusku je u novo vodstvo doveo Antoine Griezmann s 11 metara pred kraj prvog poluvremena. Na 3:1 je povisio Kylian Mbappe, a nakon sjajne akcije Francuza četvrti gol postigao je Paul Pogba. Drugi gol za Hrvatsku, 20 minuta prije kraja utakmice, zabio je Mario Mandžukić…

Za sada je otkriveno da su Francuzi iste žvakaće gume koristili i na EP-u 2016. godine, a sve na zahtjev Blaisea Matuidija koji ih je ‘preporučio’ čelnicima Saveza i stručnom stožeru reprezentacije.

Sada je cijeli slučaj pod istragom Svjetske antidopinške agencije i čeka se njihov zaključak radi li se o dopingu ili ‘samo’ stimulativnom sredstvu koje je negdje ‘na granici’ (ne)dozvoljenog.