Mnogi od nas kao djeca otpuhivali su sjemenje ovog cvijeta na sve četiri strane svijeta.

Maslačak je jeftin i pristupačan lijek i hrana, a sada je idealno vrijeme za berbu.
Lišće maslačka po vitaminskom bogatstvu nadmašuje čak špinat i rajčicu. Sadrži vitamine A, B2, C, D i G, te minerale kalij, natrij, kalcij, fosfor i željezo. Kao moćan diuretik, blagotvoran je za bubrege i mokraćne organe. Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol. Zbog brojnih hranjivih tvari koje sadrži, lišće maslačka preporučuje se kao dodatak prehrani za trudnice i žene u postmenopauzi.
Maslačak je općenito povoljan za ženska oboljenja, a osobito za sprečavanje i liječenje bolesti dojki, cista, karcinoma, otečenosti i kod problema s dojenjem. Korijen maslačka moćan je lijek za jetru i želudac.
Stabljike maslačka pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac. Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i za uklanjanje bradavica. Mažite bradavice mlijekom od stabljika maslačka dok ne otpadnu. Od cvjetova ove biljke dobiva se sirup, kojeg ponekad nazivaju i medom, zbog njihove sličnosti u strukturi. Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja.
Maslačak je lako dostupna i ukusna samonikla biljka koju uvijek možete brati i jesti tijekom njene sezone. Možete ga koristiti poput špinata – dodati u salatu, umak, tijesto, rižu, juhu. Možete od njega napraviti zeleni kašasti sok. Cvjetove maslačka možete pohati ili dodavati salatama, dok neotvorene pupoljke konzervirati poput kapara. Lišće maslačka najbolje je sakupljati u proljeće, kad još nema gorkog soka. Cvjetovi se beru za sunčanog vremena, najbolje oko podneva kad su svi cvjetovi otvoreni.
Korijen maslačka liječi rak

Da je ova biljka toliko ljekovita, ne tako davno su otkrili i znanstvenici koji su izvijestili da se korijenom maslačka može izliječiti rak. Ako želimo čuvati korijen maslačka, potrebno ga je osušiti. Prije sušenja, korijenje treba pažljivo oguliti i izrezati na jednake manje komadiće. Nakon toga se korijen maslačka suši na svježem zraku. Korijen maslačka raširite na podlozi, na suhom i hladnom mjestu s dobrim protokom zraka. Korijen će se osušiti u razdoblju od 3 do 14 dana, a prepoznat ćete da je osušen kada postane krhak pod prstima. Suhi korijen maslačka zadržava ljekovita svojstva ovako osušen i do godinu dana, uz čuvanje u staklenci na suhom i tamnom mjestu.
Kako napraviti domaći sirup od maslačka?
Sirup od maslačka je prirodni preparat, koji sami možete napraviti koristeći cvjetove maslačka i druge sastojke o kojima ćete više saznati u nastavku.
Sastojci za tri staklenke po 450 grama meda:
1 litra vode;
175 žutih cvjetova maslačka;
2 limuna;
1250 grama šećera.
Naberite otprilike 175 žutih cvjetova maslačka, zalijte ih hladnom vodom i ostavite da odstoje 24 sata. Drugi dan ih dobro iscijedite, zalijte litrom vode te kuhajte na laganoj vatri 1 do 2 sata, ovisno koliko dugo ste ih držali preko noći. Povremeno ih promiješajte.
Još jednom ih dobro procijedite, ubacite šećer i kuhajte još sat vremena. Smjesa će najprije biti vrlo rijetka i pjenit će se. Nakon sat vremena trebala bi postati gusta. Kada je dovoljno kuhana, dodajte jednu žlicu vode i dva limuna narezana na kriške.
U ovoj fazi pripreme smjesa će se opet razrijediti, ali tako i treba biti. Kuhajte još pola sata dok se iznova ne zgusne. Imajte na umu da će pravu gustoću i teksturu med dobiti tek kad se ohladi. Kada je gotovo, ulijte u staklenke i čvrsto zatvorite.
Njegovo konzumiranje preporučuje se ujutro na prazan želudac sa zelenim čajem. Zbog ovog napitka, jetra će vam biti vječno zahvalna.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime