Prijedlog novog Zakona o lovstvu izazvao je žustru raspravu u Hrvatskom saboru. Ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić branio je zakonske izmjene ističući da predstavljaju „povijesni zaokret“ u upravljanju lovištima, dok je oporba upozorila da će novi model dodatno financijski opteretiti građane.
Prema prijedlogu zakona, prednost pri natječajima za zakup lovišta imat će domicilne udruge i lovoovlaštenici koji su odgovorno gospodarili lovištem, a trajanje zakupa produžuje se s 10 na 20 godina. Županijama će se povećati i udio prihoda od zakupa prava lova s dosadašnjih 20 na 60 posto.
Najviše rasprava izazvale su odredbe koje se odnose na štete od divljači. Ministar Vlajčić pojasnio je kako se uvodi načelo prema kojem će za štetu odgovarati onaj čija je krivnja dokazana.
– Ako se krivnja ne može dokazati ni vozaču ni lovoovlašteniku, svatko snosi svoju štetu. Time stvaramo pravedniji sustav za građane, lovoovlaštenike i državu – rekao je ministar.
Oporbeni zastupnici oštro su kritizirali takvo rješenje. Dragana Jeckov (SDSS) ocijenila je da se odgovornost prebacuje na građane, dok je SDP-ov Miroslav Marković upozorio kako će vozači koji nalete na divljač, iako nisu krivi, sami snositi troškove popravka vozila.
Ministar je odgovorio da se sličan model primjenjuje u 18 država članica Europske unije te da je nužno uvesti jasnu odgovornost.
Tijekom rasprave istaknuto je kako je broj prijavljenih šteta od divljači značajno porastao – s oko 1.500 slučajeva 2018. godine na čak 7.600 slučajeva u 2025. godini.
Zastupnici oporbe upozorili su da država na ovaj način rasterećuje vlastite troškove, dok građani preuzimaju veći rizik. Ministar je odbacio takve tvrdnje, naglasivši kako se ne uvode novi nameti te da građani, ako žele dodatnu zaštitu, mogu ugovoriti odgovarajuće osiguranje.
Prijedlog zakona nastavlja saborsku proceduru, a rasprava o odgovornosti za štete od divljači i dalje ostaje jedna od najspornijih tema među zastupnicima.
