Od travnja obvezna prijava svinjokolje

Uvodi se obveza prijave klanja svinja na vlastitom gospodarstvu za vlastite potrebe

12573

Novim Pravilnikom o obveznom označavanju i registraciji svinja, koji stupa na snagu 1. travnja 2020. godine, uz ostalo se radi prevencije pojave afričke svinjske kuge u Hrvatskoj uvodi obveza prijave klanja svinja na vlastitom gospodarstvu za vlastite potrebe, priopćilo je u četvrtak Ministarstvo poljoprivrede. Novi je Pravilnik objavljen u Narodnim novinama (broj 21/2020. od 26. veljače).

Njime se u potpunosti preuzimaju odredbe Direktive Vijeća 2008/71/EZ, proširene su ovlasti i olakšan rad posjednika svinja u sustavu označavanja i registracije svinja s jedne strane, dok su s druge strane propisani stroži kriteriji za prijavu premještanja životinja, kažu u Ministarstvu.

Stroži kriteriji obuhvaćaju obvezu prijave odlazne i dolazne migracije svinja,obvezu prijave uginuća svinja, obvezu prijave klanja svinja na vlastitom gospodarstvu za vlastite potrebe i obvezu prijave krađe i gubitka svinja.

Prema odredbama Pravilnika, prilikom klanja svinja na gospodarstvu za potrebe vlastitog domaćinstva, uz propisani uzorak mesa radi pretrage na trihinelu, posjednik je dužan u ovlaštenu veterinarsku organizaciju donijeti ušne markice zaklanih svinja i za njih popunjen pripadajući putni list. U slučaju krađe ili gubitka svinja, posjednik je dužan za svinje koje su izgubljene ili ukradene ispuniti putni list i dostaviti ga ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.

Iz Ministarstva ističu da je, uz promjene koje će donijeti novi Pravilnik, na snazi i Naredba o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2020. godini, kojom je određeno da se svinje moraju označiti čim prije, a najkasnije do 60-og dana starosti ili prije premještanja, ovisno o tome koji uvjet nastupi prije, a za što je odgovoran posjednik svinja.

Uvođenjem strožih kriterija, u trenutnim okolnostima prijetnje afričke svinjske kuge, osigurano je učinkovitije praćenje premještanja svinja i u konačnici bolja zaštita zdravlja ljudi i životinja od zaraznih i nametničkih bolesti, kaže se u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.

 

Izvor: Hina

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime