Uoči pete godišnjice razornog potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju, predsjednik Vlade Andrej Plenković u ponedjeljak je obišao obnovljene objekte i gradilišta u Sisku, Glini i Petrinji te potvrdio kako će obnova zamjenskih obiteljskih kuća biti završena do 2027., dok je dovršetak cjelokupnog procesa obnove planiran do 2030. godine.
U pratnji župana Ivana Celjaka i ministara u Vladi RH Branka Bačića, Nine Obuljen Koržinek, Nataše Mikuš Žigman i Radovana Fuchsa, predsjednik Vlade Andrej Plenković u Glini je posjetio obnovljenu Kuću hrvatske himne, zgradu iznimne povijesne vrijednosti koja postaje dom područnog odjela Glazbene škole Frana Lhotke i udrugama iz područja kulture. Predsjednik Vlade, sa županom i ministrima, prošetao je središtem grada Gline i novoobnovljenim Trgom dr. Franje Tuđmana gdje uskoro započinje izgradnja županijskog poduzetničkog centra, projekt Sisačko-moslavačke županije koji će biti novi vjetar leđa u gospodarstvo Gline.
U Petrinji su predstavnici državne i lokalne vlasti rezimirali dosadašnje rezultate i najavili sljedeće korake. Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes podsjetila je na težak put od kraja 2020. godine, ali i na promjenu perspektive koju danas ima lokalna zajednica.
„Pet godina kasnije okupili smo se kako bismo sagledali gdje smo bili krajem 2020. i početkom 2021. godine, gdje smo danas i kako gledamo prema budućnosti. Prisjećamo se bolnih trenutaka i svega što smo tada izgubili, ali i snage kojom smo se podigli“, rekla je Komes.
Istaknula je kako je obnova donijela brojne izazove, ali i jasne znakove oporavka, osobito u demografskom smislu. „Naš prioritet bio je zadržati ljude na ovom području i vratiti one koji su otišli. Danas svakodnevni upiti za dodatnim kapacitetima u vrtićima, rast broja djece u školama i na fakultetima pokazuju da se sav uloženi trud isplatio“, naglasila je.
Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak poručio je kako će obnova biti uspješna tek kada se i posljednji stanovnik vrati u svoj dom. „Bit ćemo zadovoljni tek kada se posljednji naš sugrađanin vrati u svoju kuću“, rekao je Celjak, istaknuvši kako županija danas ima više višestambenih zgrada nego prije potresa. „Trenutno imamo 45 novoizgrađenih višestambenih zgrada, što je snažan temelj za demografsko jačanje cijele županije, uključujući Petrinju“, dodao je.
Premijer Andrej Plenković istaknuo je da je obnova ušla u zrelu i stabilnu fazu. „Danas je gotovo postalo uobičajeno da se svakodnevno otvaraju nove zgrade, škole, bolnice i druga javna infrastruktura. Važno je osvijestiti koliko je ovaj proces bio zahtjevan – financijski, organizacijski i logistički“, rekao je Plenković.
Govoreći o brojkama, premijer je naglasio razmjere obnove stambenog fonda. „Na području Banovine obnovljeno je gotovo 15 tisuća stambenih jedinica. Kada tome pribrojimo Zagreb, dolazimo do više od 52 tisuće obnovljenih ili novoizgrađenih stanova i kuća“, naveo je.
Zaključno je poručio kako Vlada ostaje čvrsto predana dovršetku obnove. „Zamjenske obiteljske kuće bit će dovršene do sredine 2027. godine, a cijeli proces obnove do 2030. Ono što je strateški najvažnije – zahvaljujući suradnji svih razina vlasti, najveći i najteži dio ovog procesa već je iza nas“, zaključio je premijer.
