Svake godine 21. ožujka, na prvi dan proljeća, svijet obilježava Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Datum nije slučajan – simbolizira genetsku posebnost ovog sindroma uzrokovanu trisomijom 21. kromosoma. Cilj obilježavanja je osvijestiti javnost o jedinstvenosti osoba s Downovim sindromom, potaknuti inkluziju i podsjetiti na važnost poštivanja njihovih prava.
U Hrvatskoj se, prema Registru osoba s invaliditetom, evidentira nešto više od dvije tisuće osoba s Downovim sindromom. U Sisačko-moslavačkoj županiji živi ih 68 (podatak iz srpnja 2024. godine), a Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije okuplja 15-ak članova s ovim sindromom. Kroz godine, Udruga aktivno potiče uključivanje svojih članova u radno okruženje, promovira inkluziju te osigurava razne oblike stručne podrške.
Ovogodišnja središnja tema Svjetskog dana glasi: “Unaprijedite sustave podrške za nas”, s posebnim naglaskom na važnost dostupnosti kvalitetne podrške u svim fazama života. To uključuje ranu intervenciju, inkluzivno obrazovanje, stručno osposobljavanje odgajatelja i učitelja, ali i društvenu integraciju kroz zapošljavanje, osobne asistente i slobodne aktivnosti.
Udruga u Sisačko-moslavačkoj županiji u tom je pogledu već ostvarila brojne iskorake. Djeca i mladi s Downovim sindromom imaju pristup fizikalnoj i radnoj terapiji, terapiji senzorne integracije, a provodi se i neurofeedback terapija kao dio psihosocijalne podrške. Oni stariji uključeni su u program „odmora od skrbi“ dva dana tjedno na Inkluzivnoj farmi u Hrastovici, a svakodnevno im je dostupna pomoć osobnog asistenta.
Stvorimo društvo u kojem će se osjećati prihvaćeno i podržano
Svoj doprinos obilježavanju ovog dana daje i Psihološki centar Carpe Diem, čiji voditelj Domagoj Dalbello naglašava važnost razumijevanja potreba, ali i sposobnosti osoba s Downovim sindromom.
“Važno je stvarati društvo u kojem će svaka osoba biti prepoznata po svojim potencijalima, a ne samo kroz svoju teškoću”, ističe Dalbello.
Dodaje i kako osobe s Downovim sindromom, unatoč čestom stereotipu da su uvijek nasmijane, mogu biti emocionalno ranjive, posebno zbog društvene isključenosti i stigme. Upravo zato, psihološka podrška, uključivanje u svakodnevne aktivnosti i prihvaćanje od strane okoline ključni su za njihovo mentalno zdravlje i opću dobrobit.
Kako bismo kao društvo dali podršku osobama s Downovim sindromom, preporuke stručnjaka uključuju:
- Edukaciju roditelja, učitelja i šire javnosti
- Ulaganje u inkluzivno obrazovanje
- Zapošljavanje stručnjaka u odgojno-obrazovnim ustanovama
- Promicanje zapošljavanja i priznavanja rada osoba s teškoćama
- Pružanje medijskog prostora osobama s Downovim sindromom
- Ulaganje u istraživanja i razvoj dodatnih oblika podrške
Obilježavanje Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom nije samo simboličan čin – to je poziv na djelovanje. Na nama je da stvaramo sustave u kojima će se svaka osoba osjećati vrijedno, prihvaćeno i podržano, neovisno o izazovima s kojima se suočava.
I ne zaboravite – nošenjem šarenih čarapa danas šaljemo poruku podrške različitosti i inkluziji. Jer upravo su razlike ono što nas čini bogatijima.