Tri solidna susreta…

624

Fantastično je počeo sedmi dan na Europskom prvenstvu u Francuskoj! Povijesna utakmica susjeda s Otoka Engleske i Walesa u 15 h očekivala se s velikim nestrpljenjem, i kako dolikuje favoritu, Englezi su od samog početka počeli pritiskati. Prva velika prilika otvorila se bijelima u sedmoj minuti kada je Sterling pobjegao velškoj obrani, ali u konačnici pucao preko gola. Wales je odlično postavio obrambene redove i teško su Englezi stizali do prilika. Igrao je branič Walesa rukom u šesnaestercu u 32. minuti, no šok je uslijedio 10 minuta kasnije, kada je Garreth Bale s tridesetak metara i na ovom susretu izveo slobodan udarac i ponovno zabio, ponajviše zbog greške engleskog vratara Harta. Pet naprema jedan za Engleze bio je omjer udaraca u okvir suparničkog gola na kraju poluvremena, no na odmor se otišlo pri rezultatu 1:0 za Wales.
Izbornik Engleske Roy Hodgson morao je reagirati i na početku drugog dijela promijenio je dva igrača. Nastavili su Englezi dominirati, što im se isplatilo u 56. minuti, kada je džoker s klupe Jamio Vardy pogodio za izjednačenje. Razbudilo je to engleske igrače, postajali su sve opasniji i konkretniji, no rezultat je ostajao poravnat. Tako je bilo do 90. minute, Velšani su se odlično branili, a Englezi sve više padali u očaj i pritiskali suparnike. S neriješenim rezultatom Wales bi bio usamljen na vrhu skupine B sa četiri boda, a Englezi bi nakon dva odigrana susreta imali samo dva boda. No nije se tako dogodilo! U drugoj minuti sudačke nadoknade Sturridge je zabio za 2:1 i bacio Engleze u trans, a Velšane u očaj. Walesu ostaje pobijediti Ruse u trećem kolu, dok će Englezi mirno dočekati Slovake gledajući ih s vrha ljestvice.
Najneatraktivnija utakmica dana bila je ona središnja u 18 h kada su se sastale dvije poražene ekipe prvog kola. Ukrajina je u susret ušla kao favorit, no bezuspješno i nekonkretno išla prema suparničkom golu, dok se Sjeverna Irska nakon početnog pritiska sve više oslobađala i kretala ka ukrajinskom golu.
Drugo poluvrijeme donijelo je prvu tuču zbog koje je prekinut susret, i prvu tuču golova u mreži favorita. Oliver Norwood poslao je sjajnu loptu u 49. minuti u šesnaesterac, a Gareth McAuley skočio najviše i zabio povijesni gol za Sjevernu Irsku na Europskim prvenstvima. Pet minuta kasnije nebo se otvorilo nad Lyonom i uslijedio je petominutni prekid zbog vremenskih uvjeta. Nastavak igre također je pripao zelenima, koji su se odlično branili, a još bolje išli u kontre, dok su žuti svoje šanse tražili iz dalekometnih udaraca prema golu. Odlučili su Sjevernoirci čuvati rezultat, da bi pogodak pao u još jednoj sučevoj nadoknadi: zabio je Niall McGinn u 96. minuti i postavio konačan, neočekivani rezultat Ukrajina:Sjeverna Irska 0:2. Sjevernoirci su ostvarili prvu pobjedu u svom debiju na Europskim prvenstvima, upisali velika tri boda i u trećem kolu idu na Njemačku, dok će Ukrajina, bez bodova, u posljednjem kolu prvog kruga igrati s Poljacima.
A Njemačka i Poljska svoj susret igrali su u 21 h. Elf je ušao kao favorit u utakmicu, no nisu se Poljaci povukli u svoj šesnaesterac. Nijemci su imali posjed lopte i inicijativu, a Poljaci prilike tražili u kontrama i polukontrama. Na kraju prvog dijela rezultat je ostao 0:0, a toliki je bio i omjer udaraca jednih i drugih u okvir suparničkog gola.
U nastavku su Poljaci mogli povesti na samom početku: Krychowiak je petom ostavio loptu za Grosickog koji je sjajno uputio udarac na drugu stativu. Lopta je preletjela preko Boatenga, ali Milik je zakasnio za pola koraka. Promašivali su Poljaci, promašivali Nijemci, no rezultat je ostao onaj s početka susreta. Svakoj ekipi po bod i ukupno četiri na kontu. Zadovoljni mogu biti i jedni i drugi, i vjerojatno su se obje ekipe plasirale u drugi krug.
 LivepicU petak tri fantastična susreta, a prve će na travnjak reprezentacije Italije i Švedske u 15 h. Azzurri su u prvom kolu protiv favorizirane Belgije prikazali uz Vatrene najbolju igru i pobijedili 2:0, dok je Švedska izvukla bod protiv Irske. Talijane najviše krasi zadnji red, gdje je uz odlične braniče vrhunski vratar Gianluigi Buffon. Srednji red i napad krase jaka imena, no najslabiji je to postav plavih u posljednjih nekoliko desetljeća na nekom velikom natjecanju. No odigraju li kao u prvom kolu, mogli bi zaista daleko na ovom Euru.
Šveđani se oslanjaju na svog najboljeg igrača Zlatana Ibrahimovića koji im je i donio bod u prvom susretu. No žele li postići nešto više, morat će se puno više potruditi i promijeniti pristup igri. Obzirom na prikazanu igru do sada, teško će proći u drugi krug.
Susret koji nam je najzanimljiviji počet će u 18 h, kada će se sastati Hrvatska i Češka. Naši su prikazali jednu od najljepših igara u prvom kolu i nevjerojatno je da je samo jednom lopta završila iza leđa turskog vratara, dok su Česi prikazali odličnu partiju protiv Španjolaca i primili gol u finišu susreta. Kalkulacija nema ni sa jedne strane, Vatreni idu po pobjedu u sva tri susreta, a Česima nakon uvodnog poraza ne preostaje puno za kalkulacije. Ukoliko Modrić i društvo odigraju kao u prvom susretu, straha za domaće navijače nema!
Naši suparnici igraju od 21 h. Slična situacija na tablici je kao i u našoj utakmici: Španjolci će pokušati osigurati drugi krug, a Turci nakon poraza moraju ići na pobjedu, ili barem po bod. I opet kalkulacija nema, a pitanje je jedino koliko će jedni drugima dopustiti igru: budu li Turci grubi kao protiv nas, mogli bi ovisno o sucu isprekidati španjolsku igru i iznenaditi ih, no odluče li se pak na igru umjesto prekida, mogli bi nastradati i već nakon dva kola biti spremni za povratak kući.