VIDEO – U Zagrebu održan prosvjed protiv odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori

2728

Ne želimo i nećemo dozvoliti odlagalište nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, stav je kojeg je danas oko tristotinjak prosvjednika iz Dvora, Petrinje i okolnih mjesta, ali i iz susjedne BiH izreklo jasno i bez ikakvih ustupaka na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu gdje je održano Javno izlaganje o Strateškoj studiji utjecaja na okoliš Nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i o Nacrtu prijedloga programa provedbe navedene Strategije.

Na Trg bana Josipa Jelačića u Zagrebu stigla su 4 puna autobusa prosvjednika iz Petrinje, Dvora i okolnih mjesta, ali i iz susjedne BiH. Prosvjed koji ima jasan cilj, a taj je da se ne želi i neće dozvoliti odlagalište nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, mogao je početi. Prosvjednici su kroz Ilicu, Savsku i Vukovarsku nosili brojne transparente, među kojima su, između ostalih, bile i ove poruke ‘Okupatori!!! Otimate nam našu zemlju naš život!’, ‘Stavite ga u Sabor’, ‘I naša djeca imaju pravo na zdravlje!!!’, ‘Želimo ekološko, a ne radioaktivno!’, ‘Hrvatska je do Une, ne do Kupe!’, ‘Gospodo, Una nema cijenu’, ‘I mi imamo pravo na čistu, pitku vodu’, ‘Djeca hoće cvijeće, ne nuklearno smeće!’ …

Prosvjednici su s transparentima stigli do Fakulteta elektrotehnike i računarstva gdje je Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost održavao javnu raspravu o strateškoj studiji utjecaja na okoliš i nacrtu prijedloga nacionalnog programa provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenoga nuklearnog goriva. Prema tim dokumentima, u Čerkezovcu na Trgovskoj gori pokraj Dvora bi se trebalo urediti nadzemno skladište koja bi primilo sav institucionalni RAO i otpad iz iskorištenih izvora. Taj otpad sada se skladišti u Institutu Ruđer Bošković i Institutu za medicinska istraživanja u Zagrebu, a Hrvatska bi nacionalno skladište trebala uspostaviti do 2023., te sanirati tri lokacije na kojima ima radioaktivnog materijala u Plominu, Kutini i Kaštelima. Također, Strategija zbrinjavanja RAO podrazumijeva da Hrvatska preuzme svoj dio nisko i srednje RAO iz NE Krško.

Trgovsku goru kao skladište ili odlagalište nuklearnog otpada izričito odbija gradonačelnik Grada Petrinje Darinko Dumbović u čijoj se organizaciji ovaj mirni prosvjed i odvijao…

Dumbović je pozvao i na odlazak na Markov trg ukoliko bude potrebno …

Gradsko vijeće Grada Petrinje usvojilo je odluku kako Trgovska gora ne može biti lokacija za odlaganje nuklearnog otpada, a Dumbović je uputio apel i drugim gradovima i općinama, kao i županiji, da učine isto…

Volja građana ovdje se ne poštuje, rekla je Diana Savić, ekološka aktivistica iz Dvora…

Savić je pojasnila i zašto se toliko suprotstavljaju Dvoru kao mogućoj lokaciji za odlagalište…

Nuklearni otpad u Dvoru ne želi ni Općina Novi Grad iz susjedne BiH, rekla nam je Ivana Radinić, službenica za Odnose s javnošću…

Ako odlagalište nije opasno za zdravlje ljudi i okoliš, zašto se onda tako pomno bira lokacija, pita se Jasmin Emrić, član Regionalnog foruma za pitanja okoliša i sigurnost okoliša Bosne i Hercegovine…

Jasan je stav Sisačko-moslavačke županije, opredijeljene za poljoprivredu i turizam, ne dolazi u obzir odlaganje nuklearnog otpada na njenom području, naglasila je Anita Sinjeri Ibrišević, zamjenica župana, koja je nazočila Javnoj raspravi…

Na javnoj raspravi su uzalud izrađivači strateške procjene iz Ekonerga i Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost, predvođeni Sašom Medakovićem, uvjeravali prisutne da opasnosti nema, ni od skladištenja ni prilikom transporta.

No, učinjeni su neki bitni propusti u Strategiji i u njenoj prezentaciji, smatra Toni Vidan iz Zelene akcije…

Ipak, prilikom javne rasprave, izrađivači strateške procjene rekli su kako će, kada se provede kompletna procedura, država i stanovništvo odlučiti hoće li se graditi skladište na Trgovskoj gori ili ne. Sudionici javne rasprave na to su mahom odvraćali da ih ne zanima javna rasprava jer stav već imaju, a taj je da ne žele nuklearni otpad u svom dvorištu i da njihovo zdravlje i njihov okoliš nemaju cijenu. Naime, Općina Dvor bi od smještaja skladišta na svom prostoru imala 8 mil. kn. ekološke rente godišnje, a izrađivači studije kažu i da bi skladište moglo pozitivno utjecati na život u Dvoru i okolici. Kako točno, nisu znali reći jer bi, kako kažu, razne projekte tek trebalo razraditi u suradnji s lokalnom samoupravom. A ako se bude pitalo mještane Petrinje, Dvora i okolice, kao i susjedne BiH, do njihove razrade neće ni doći jer su poručili da će se protiv odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori boriti do kraja…svim raspoloživim pravnim i demokratskim sredstvima.

Dodajmo i kako javna rasprava koju organizira Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost traje do 18. ožujka, a održat će se i u Dvoru početkom ožujka, gdje će, sigurni smo, ponovno glasno NE reći protivnici odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, a ima ih … u velikom broju.

[srizonfbalbum id=69]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime