VIDEO – Udruga “Banijska šara” sve bliže priznavanju autohtone pasmine svinja

1488

Banijska šara svinja, pasmina kojoj je prijetilo izumiranje, uspješno je sačuvana kroz projekt revitalizacije banijske šare svinje koji otpočetka podupire i Grad Petrinja, jer žele sačuvati sve ono što je izvorno, prirodno i naše rečeno je 10. veljače na redovnoj skupštini Udruge koja okuplja uzgajivače ove pasmine svinja.

Udruga uzgajivača svinja „Banijska šaraˮ, nakon dvije godine kako je osnovana s ciljem širenja i unapređenja uzgoja ove autohtone banijske pasmine svinja, sve je bliže priznavanju pasmine banijska šara kao treće priznate pasmine svinja u Hrvatskoj, broj grla je s početnih tek 10-ak značajno narastao, a sve je više i zainteresiranih uzgajivača istaknuo je na redovnoj skupštini udruge koja je održana u lovačkoj kući „Fazan“ u Petrinji njen predsjednik Mladen Čačić…

TON 

Do osnivanja udruge došlo je na poticaj djelatnika Agronomskog i Veterinarskog fakulteta i Hrvatske poljoprivredne agencije, a svemu je podršku dao i Grad Petrinja. Cilj im je bio stvoriti matično stado od 20 rasplodnih krmača te da navedena grla budu ujednačenih svojstva, što bi predstavljalo osnovu za traženje priznavanja pasmine banijska šara kao treće priznate pasmine svinja u Hrvatskoj, a da su na dobrom putu potvrdio je i privremeni pročelnik petrinjskog Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu Ante Marić koji je od početaka uključen u osnivanje udruge kao i u projekt revitalizacije banijske šare svinje…

TON

Marić je dodao kako su kandidirali i nekoliko različitih projekata uzgoja banijske šare svinje kroz održivost prostora, gdje nije u folusu, kako je pojasnio, sam uzgoj svinja, nego gospodarenje prostorom kroz moguće kombinacije uzgoja svinje s npr. uzgojem kestena i drugih različitih vidova proizvodnje. Više o projektu revitalizacije ove autohtone pasmine svinja rekao je prof. dr. Krešimir Salajpal s Agronomskog fakulteta…

TON 

Salajpal je dodao kako na jedinkama koje su zatekli na početku projekta pokušavaju oformit novu populaciju koja bi bila osnova za buduću banijsku šaru za koju očekuju da bi mogla dobit priznanje kao treća autohtona pasmina svinja u RH…

TON

Realno je da do kraja 2017. godine prikupe sve podatke, naprave podlogu i predaju zahtjev Ministarstvu poljoprivrede koje će, kaže Salaj, ako se zadovolje uvjeti, izdati rješenje o priznavanju pasmine, a to će imati veliki značaj, ne samo za prostor Banovine, već za čitavu Hrvatsku. Prije svega to će pridonijeti genetskoj raznolikosti, a samim tim i bogatstvu sorti, a s druge strane doprinos će dati i u ekonomskom smislu…

TON 

„Na nacionalnoj razini, imat ćemo meso koje je kvalitetom iznad mesa iz uvoza, koje je proizvedeno lokalno i imat će svoje lokalno tržište i koje će bit sirovina za proizvodnju proizvoda visoke vrijednosti, odnosno imat ćemo nešto što je izvorno naše i što nema nitko drugi“, zaključio je Salajpal.

[srizonfbalbum id=930]

 

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime