VZ grada Gline održala redovnu Skupštinu

963

Vatrogasnu zajednicu grada Gline danas čini sedam DVD-a iz okolice: Glina, Viduševac, Novo Selo Glinsko, Mali Gradac, Šatornja,Gornje Taborište i Bučica.
U prostorijama DVD-a Glina članovi Vatrogasne zajednice održali su redovnu godišnju skupštinu u utorak 19. travnja, a svoj osvrt na današnje stanje iznio je predsjednik Vatrogasne zajednice grada Gline, dopredsjednik Vatrogasne zajednice SMŽ i član skupštine Hrvatske vatrogasne zajednice Ivan Prajdić:

U ime Grada Gline Skupštini je nazočila zamjenica gradonačelnika dr. Sanja Štingl Vlašić, koja iznimno cijeni rad vatrogasne zajednice u cjelini:

Jedan od uzvanika bio je i predsjednik Gradskog vijeća Grada Gline Stjepan Grudenić, koji poznaje u što su sve vatrogasci upućeni i što sve pokrivaju:

Na Skupštini su podneseni Izvještaj o radu i Financijsko izvješće za prošlu, te predstavljeni Plan rada i Finacijski plan za ovu godinu, te su prije pozdravnih riječi gostiju podjeljena priznanja najzaslužnijim vatrogascima.
Jedan od onih s najdužim stažem je i Zvonimir Jeličić, koji je lani dobio priznanje za 60 godina aktivnog djelovanja:

Organizirana zaštita od požara u Glini ima dugu tradiciju: najprije kroz „noćobdije“ za vrijeme francuske vlasti (1809.-1814.), pa opremanjem pripadnika vojnih postrojbi koje su bile ovdje stacionirane. Ali, sve je to bilo nedovoljno da zaštiti stanovništvo od požara jer, kako kaže narod, „vatra je dobar sluga, a loš gospodar“. U 19.st. većina je kuća u Glini bila drvena, pokrivena slamom i obložena trstikom. Godine 1866. rasplamsao se požar u Majskoj ulici (koja još i danas nosi to ime) pa je izgorjelo osam kuća sa svim gospodarskim zgradama. Samo tri godine kasnije – u noći 10. kolovoza, buknuo je u središtu Gline veliki požar izazvan ljudskim nemarom (navodno je neki putnik išao na sajam i proštenje sv. Lovri u Petrinju pa je legao odmoriti se na štali punoj sijena; paleći lulu, zapalio je i štalu, a vatra se brzo proširila dalje). Izgorjelo je 45 kuća i 56 gospodarskih zgrada što je bila trećina tadašnje varoši Gline. Kako je zabilježio svjedok vremena, dan kasnije “Glina bijaše tužnim pozorištem.”
Tijekom Domovinskog rata i okupacije glinskog kraja, Društvo se okupilo i u progonstvu zahvaljujući prvenstveno Vladi Šoštariću, Ivanu Prajdiću, Karlu Lipaku, Zvonimiru Jeličiću, Stjepanu Greguriću i Stjepanu Nagliću. Nakon završetka rata i povratka u Glinu, 17. listopada 1995. održana je 117. redovna godišnja skupština koja je ujedno bila i obnoviteljska. Glinske vatrogasce čekalo je mnogo posla na čišćenju i uređenju svoga grada. Bila je potrebno obnoviti vatrogasne domove, nabaviti opremu i vozila, podmladiti i obučiti članstvo, a to je zadaća koja i danas traje.

[srizonfbalbum id=201]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime