Završen je prvi krug! Hrvatska ide na Portugal!

738

Prava golijada počela je u srijedu u 18 h kada su se igrale utakmice trećeg kola skupine F. Favorizirani Portugal igrao je protiv vodeće Mađarske i sve osim pobjede Portugala predstavljalo bi iznenađenje. Ali situacija na terenu sugerirala je nešto sasvim drugo! U prvih 15 minuta Ronaldo i društvo imali su tri prilike, a u 19. minuti poveli su Mađari sjajnom volejčinom Zoltana Gere s 25 metara. Već pet minuta kasnije imali su Mađari priliku povećati vodstvo, no Elekov udarac obranio je Patricio. Redali su se žuti kartoni, ali ne i golovi, sve do 42. minute, kada je Ronaldo sjajno proigrao Nanija koji je zabio gol za izjednačenje. Rezultat na poluvremenu bio je 1:1, no već na samom početku nastavka Mađari su zabili za novo vodstvo: iz slobodnog udarca pogodio je kapetan Balazs Dzsudzsak. Tri minute kasnije napokon je na ovom Prvenstvu zabio i Ronaldo: Joao Mario je sjajno ubacio s desne strane, a Cristiano petom svladao Kiralyja i izjednačio na 2:2! No tu nije bio kraj! U 55. minuti ponovno je zabio kapetan Mađarske Balazs Dzsudzsak. Treći puta su Mađari vodili, i treći puta ispustili vodstvo prilično brzo: u 62. ponovno zabija Ronaldo, ovoga puta glavom. Mađari su se umorili, a Portugalci se zadovoljili rezultatom koji ih je vodio na drugo mjesto. Međutim, pogodak na drugom susretu u zadnjim trenucima donio je Portugalu treću poziciju i Hrvatsku u osmini finala.

Mađarska PortugalNaime, Austrija je protiv Islanda ušla kao favorit i pobjedom bi osigurala prolazak u daljnju fazu natjecanja. Debitanti su s druge strane ugodno iznenadili u prva dva susreta i samouvjereno ušli u utakmicu. Već u drugoj minuti vratnica je spasila Austrijance: pucao je Gudmundsson s 20-ak metara. Nakon po jedne prilike s obje strane, Island je u 18. minuti stigao do vodstva pogotkom Jona Dadija Bodvarssona. Stisnuli su Austrijanci u nastavku i u 35. minuti dobili kazneni udarac, ali Aleksandar Dragović pogodio je vratnicu. Poluvrijeme je završilo 1:0 za Island.
Na samom početku nastavka Austrija je imala veliku priliku, ali je lopta očišćena s gol linije, a napokon su uspjeli zabiti u 60. minuti: Alessandro Schoph odlično je prošao nekoliko suparničkih igrača i poentirao za izjednačenje. Uslijedio je pritisak Austrijanaca i traženje pobjedničkog pogotka, što je ostavilo puno praznine u obrani. U konačnici, 94. minuta bila je presudna: nakon otete lopte trojica Islanđana krenuli su u kontru i pobijedili 2:1 pogotkom Traustasona. Mađarska prva, Island drugi, Portugal treći, a Austrija napušta Euro!

Irska Italija

U 21 h počele su posljednje dvije utakmice prvog kola Eura. Talijani su osigurali prvo mjesto i drugi krug u kojemu će u osmini finala igrati protiv Španjolaca, dok su ostale tri reprezentacije skupine E bile pobjedom u igri za nastavak natjecanja. Republika Irska krenula je agresivno protiv Azzurra, redale su se prilike, no nedostajao je zavrsni dodir. Talijani su svoju jedinu veliku priliku u prvom dijelu imali tek u 42. minuti, kada je Immobile pucao tik pored lijeve vratnice irskog gola.
Talijanima se nije dalo, imali su prvo mjesto u džepu i ništa ne mijenjaju pobjedom, a Irci su napadali, napadali… i napadali. Konačno, pred sam kraj susreta, Robbie Brady zabio je za pobjedu Irske i prolazak u drugi krug: u 84. minuti centrirao je Hoolahan, a glavom zabio Brady za konačnu pobjedu 1:0.

I Šveđani su krenuli silovito protiv Crvenih vragova i već u trećoj minuti uputili prvi udarac u okvir gola na Euru, ali belgijski vratar Courtois bio je na mjestu. Uzvratili su Belgijci već dvije minute kasnije, a sigurnost je s druge strane pokazao Issakson. Izmjenjivale su se prilike s obje strane, ali do kraja prvog poluvremena ostale su nedirnute.
Iako su Šveđani trebali ići na pobjedu, Belgijci su u nastavak utakmice ušli puno bolje. U 72. minuti Lukkaka je promašio zicer, u sljedećoj mu je zgoditak poništen zbog zaleđa, u 83. su Šveđani promašili zicer, a konačno je zabio Nainggolan za konačan rezultat 1:0 za Belgiju.

Švedska ide kući, Zlatan Ibrahimović napušta reprezentaciju, Talijani idu na Španjolce, Irska igra protiv Walesa, a Belgija će prolazak dalje tražiti protiv Mađarske. Hrvatska igra u subotu protiv Portugala!