Djeca s teškoćama u razvoju nakon potresa ostala bez sisačke Sobe čuda

Nakon što je Soba čuda stradala u potresu od grada su dobili prostor na korištenje, ali je bio devastiran i oštećen

608

Udruga osoba s invaliditetom (UOSI) Sisačko-moslavačke županije je u potresu zauvijek izgubila prostor Sobe čuda u Sisku koji je bio jedini na području županije u kojem su djeca s teškoćama u razvoju imala radnu terapiju te terapiju senzorne integracije.

-Kad se dogodio potres, prvo smo svi bili izgubljeni. Kada sam saznala da je Soba čuda dobila crvenu naljepnicu, prvo što sam pomislila bilo je da stotinjak djece ostaje bez terapije i da troje mladih ljudi ostaje na cesti bez posla, rekla je Dijana Smajo, predsjednica Udruge.

Udruga se rodila u prostoru Male kuće u Petrinji. Tamo je, kako Smajo kaže “udruga postala i nastala,” a s vremenom se zbog potreba i količine djece proširila na području Siska.

Od grada su dobili prostor na korištenje, ali je bio devastiran i oštećen. Kroz humanitarne akcije i donacije, u prostor su uložili oko milijun kuna kako bi u njemu zaživjele terapije senzorne integracije na koje su dolazila djeca iz cijele županije.

-Nažalost, nakon točno četiri godine, potresom je ta zgrada oštećena. Dobila je crvenu oznaku, a mi smo odmah išli razgovarati s gradom o tome u kojem smjeru će ići obnova zgrade, rekla je Smajo Hini.

Djeca nemaju vremena čekati

Zgrada u kojoj se nalazila Soba čuda zaštićeno je kulturno dobro i obnova će, kaže Smajo, ići užasno sporo, a djeca, pogotovo ona koja trebaju ući u sustav rane intervencije, nemaju vremena čekati.

U potrazi za drugim rješenjem, s gradom Siskom Udruga je krajem ožujka sklopila sporazum o suradnji na projektu izgradnje novog rehabilitacijskog centra Sobe čuda, te su u međuvremenu sve terapije premjestili u prostor Male kuće u Petrinji.

-Mala kuća je za sada jedini objekt koji možemo upotrebljavati. Na krovu smo imali oštećenja i to smo uspjeli nekako sanirati kako bi zgrada mogla biti upotrebljiva, ispričala je Smajo.

Cijelu Malu kuću Udruga je prilagodila za održavanje radne terapije, terapije senzorne integracije i fizioterapije, iako je sam prostor nezadovoljavajuć. Svu opremu koju nisu imali gdje smjestit morali su spremiti u kontejner koji im je donirao UNICEF.

Odbijenice

Prošli su komisiju i zadovoljili su sve uvjete ali su ipak dobili četiri odbijenice u četiri protekle godine, kaže.

Djeca s teškoćama u razvoju u Sisačko-moslavačkoj županiji i dalje nemaju sigurnu terapiju, a terapeuti Udruge i dalje nemaju stalna radna mjesta, njihovu plaću sufinanciraju roditelji plaćanjem participacije.

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime