Hrvati sve češće po gorivo odlaze u znatno povoljnije susjedstvo

482
13.10.2021., Zagreb - Povecane cijene goriva na hrvatskim benzinskim crpkama. Cijene goriva najskuplje su u povijesti Hrvatske, gospodarstvenici i sindikati traze reakciju Vlade koja zasada ne reagira, ali prati situaciju. Gotovo 60 posto cijene goriva odlazi na trosarine i PDV. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Nakon najnovijeg poskupljenja goriva u Hrvatskoj, sve je više onih koji svoje limene ljubimce tankaju preko granice, piše Večernji list.

U Hrvatskoj su poskupjele sve vrste goriva, a dizel je probio granicu od 11 kuna i najskuplji je u posljednjih sedam godina.

Istodobno, u susjednoj Bosni i Hercegovini gorivo je u prosjeku jeftinije za oko dvije i pol kune po litri. Tako na jednom rezervoaru građani mogu uštedjeti i do 130 kuna, i to na crpkama u Bosanskom Brodu, gdje su cijene tradicionalno nešto veće negoli dublje u Bosni i Hercegovini. Ne sjećamo se kada je razlika u cijeni bila tolika.

Nakon razdoblja zatišja zbog ograničenja vezanih uz epidemiju koronavirusa, ali i zbog nešto manje razlike u cijeni benzina, na benzinskim crpkama u Bosanskom Brodu u posljednje su vrijeme ponovno česti automobili s hrvatskim registarskim oznakama.

Uz registracijske pločice iz Slavonskog Broda, kojih je najviše, na automobilima se nerijetko mogu vidjeti i one iz Požege, Osijeka, Đakova, Našica pa i Zagreba. Zanimljivo je da se u nekim crpkama u Bosanskom Brodu toči hrvatsko gorivo, koje je ondje znatno jeftinije nego u Hrvatskoj.

Trošarine su preko granice puno manje, otuda i razlika u cijeni. Na svim crpkama primaju kune, ali kod plaćanja gotovinom trgovci obračunavaju tečaj 1:4 (četiri kune za jednu marku). Stoga se više isplati plaćati karticom, jer tada se jedna marka obračunava u protuvrijednosti 3,8 kuna.

Većina Brođana koji po benzin idu preko Save kažu da ih na to nije motiviralo najnovije poskupljenje u Hrvatskoj, nego to čine već dulje vrijeme. Gorivo je u susjedstvu i dosad bilo jeftinije, pa se kratka putovanja preko granice jednostavno isplate.

Hrvati u susjednoj državi kupuju i motorna ulja i antifriz, čije su cijene također niže, ali isto tako i jestivo ulje, alkoholna pića, cigarete, lijekove, deterdžent, toaletni papir, slatkiše i razne druge potrepštine za kuću. Za svaku kupnju veću od 400 kuna dobiju povrat PDV-a.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime