Ministarstvo kulture i medija pokrenulo je pilot-projekt Kulturna iskaznica kojim će mladima koji tijekom 2026. godine navrše 18 godina omogućiti korištenje 100 eura za pristup kulturnim i medijskim sadržajima diljem Hrvatske. Projekt je predstavljen kao dugoročna inicijativa usmjerena na razvoj novih generacija publike u kulturi.

Sredstva će mladi moći koristiti elektroničkim ili fizičkim putem, sve do svog 19. rođendana, za kupnju i korištenje različitih kulturnih sadržaja, među kojima su kazališne predstave, kino projekcije, koncerti, muzeji, knjige i drugi sadržaji.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je kako projekt ima cilj povećati dostupnost kulture mladima i potaknuti ih na aktivnije uključivanje u kulturni život. Naglasila je kako je riječ o prvom projektu u Hrvatskoj kojim se sustavno cijeloj generaciji punoljetnih građana omogućava lakši pristup kulturnim sadržajima.

Projektom je obuhvaćeno gotovo 40 tisuća mladih koji tijekom ove godine navršavaju 18 godina, a trenutačno je u sustav uključeno 83 pružatelja kulturnih i medijskih sadržaja s više od 200 prodajnih mjesta diljem Hrvatske. Očekuje se i daljnje proširenje mreže partnera kako bi što veći broj sadržaja bio dostupan korisnicima.
Kulturna iskaznica dostupna je putem sustava e-Građani, a može se koristiti kroz mobilnu aplikaciju ili fizički barkod. Projekt je osmišljen kao pilot-program kako bi se procijenio njegov učinak na stvaranje kulturnih navika kod mladih i povećanje njihova sudjelovanja u kulturnom životu.
