Odavanjem počasti poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika u Novom Farkašiću, započelo je obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije.
Izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića bila je saborska zastupnica Magdalena Komes, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića bio je državni tajnik Drago Matanović, a izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije predvodio je župan Ivan Celjak.
Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije obilježava se u spomen na 18. listopada 1991. godine i pobjedonosnu akciju Hrvatske vojske na potezu Farkašić-Vratečko-Slana. Bila je to prva vojno oslobodilačka akcija zapovjedništva operativne grupe HV-a za Sisak i Banovinu koja je trajala do 21. listopada 1991. godine kada su snage HV-a došle do Slane i tu se utvrdile.
-Ovaj dan je vrlo važan za ovo područje i tijek Domovinskog rata. Branili smo Skelski prijelaz gdje se stanovništvo s područja Gline i Petrinje izvlačilo preko rijeke Kupe, izvučeno je preko 20.000 stanovnika. Oni su bježali od srpskih horda i četnika kako bi spasili život. Mi smo došli na početku, jedna ekipa je došla na kraju rujna, njih 15-20, dok je već 7. listopada došlo 80 pripadnika i branilo je selo Dumače. Sa 17. na 18. listopad odvijala se ovdje povijesna bitka gdje su zaustavljene dvije oklopno mehanizirane brigade srbočetnika, koje su imale zadaću iz Petrinje prema Lekeniku spojiti se sa raketnom bazom koja je još uvijek bila u funkciji – Žažina, doći do aerodroma Pleso, odblokirati snage koje su bile na aerodromu i Zagrebu, odblokirati snage Karlovca, Jaske i Samobora da bi se mogle povući na njihovu zamišljenu liniju prema Karlovcu, Petrinja uz reku Kupu gdje je bilo ostvarenje njihove Krajine. Nisu uspjeli. Ovo područje ostalo je obranjeno, ova tri sela i u tijeku listopada oslobođeno je više sela; oslobođene su Donje, Srednje, Gornje Mokrice, Međurače, Vratečko, Slana, pola Glinske poljane i ta crta se održala do vojno-redarstvene operacije Oluja. U vojno-redarstvenoj operaciji Oluja pokazalo se da je to bilo vrlo značajno jer iz tog područja, iz tog pravca su oslobođene i Petrinja i Banovina jer su snage iz Petrinje prema Sisku bile jako dobro utvrđene, imali su jako dobru potporu iz Vojarne Vasilja Gaćeše i tamo je nemoguće bilo probiti. Bilo je poteškoća, bilo je velikih žrtava, ali smo uspjeli – poručio je Nenad Bužanić, predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi.
-Ova bitka je važna, kako za ovaj dio Sisačko-moslavačke županije, isto tako i za Zagrebačku županiju. I ove godine organizirali smo bogat program obilježavanja, a posebno bih istaknuo naš projekt Hrvatski branitelji – junaci modernog doba, na koji nam se javilo čak 140 djece sa svojim literarnim i likovnim radovima. U te radove su bili uključeni članovi njihovih obitelji na način da su njihove bake, djedovi, očevi, njihove majke pričali svoje doživljaje iz Domovinskog rata što su djeca na kreativan način prikazala crtežom i pjesmom – poručio je župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak.
Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Petrinje Magdalena Komes naglasila je kako smo ovdje danas kako bismo braniteljima, koji su sudjelovali u akciji, jednoj od najznačajnijih za hrvatsku povijest, kada gledamo u kontekstu Domovinskog rata, odali zahvalnost, ali i divljenje za neizmjernu hrabrost koju je tada, 1991. godine pokazao mali broj hrabrih ljudi, ali i koji su imali neizmjernu ljubav prema Domovini, a isto tako, što se pokazalo kasnije, i mudrost u strateškom planiranju obrane.
-Znamo da je bitka za Farkašić zapravo ne samo obranila ovaj dio našeg petrinjskog područja Sisačko-moslavačke županije, nego je bila ključna i za obranu Zagreba, pa možemo reći zapravo i za obranu Republike Hrvatske. Zbog toga neizmjerna zahvalnost, pijetet svim poginulim hrvatskim braniteljima, ali isto tako ne zaboravljamo i preživjele hrvatske braniteljice i branitelje kojima također ovim putem izražavamo neizmjernu zahvalnost – poručila je Komes.
- Upravo ovdje u Novom Farkašiću gdje je bila jedna od većih bitaka u samom Domovinskom ratu, a koja možda široj javnosti toliko nije poznata, bila je vrlo bitna i za Hrvatsku i sam tijek Domovinskog rata, odnosno za oslobađanje ovog kraja i šire. Kao i uvijek braniteljima izražavamo naklon, čast i hvalu za ono što su nam omogućili – da danas imamo slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku – poručio je gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković.
Nakon Novog Farkašića, obilježavanje je nastavljeno također odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac i kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku dr. Franje Tuđmana u Sisku.
Kada je bilo najteže, najpotrebnije, najneizvjesnije i najopasnije vi ste preuzeli odgovornost, vi ste stali u obranu tek rođene Republike Hrvatske. Na području Sisačko-moslavačke županije osnovana prva dragovoljačka postrojba u Domovinskom ratu, osvojen prvi objekt neprijateljske vojske. Nitko vam i nikad ne može dovoljno zahvaliti, ni vratiti dug. Ovaj vaš Dan je samo mali znak zahvalnosti najvećim junacima hrvatske povijesti. Najvažnija poruka koju ste poslali svakom neprijatelju koji može zaprijetiti sigurnosti i miru naše djece je: „Ne diraj mirnog, skromnog, radnog hrvatskog čovjeka. Natjerali su vas u rat, nametnuli borbu koju niste tražili, ali ste iz nje izašli čista pobjedničkog obraza – poručili su s obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije.