U Petrinji slijede upute vezane uz koronavirus, ali i sami poduzimaju određene mjere

Obavlja se dezinfekcija svih gradskih prostora, Grad je dao na dispoziciju zdravstvenim ustanovama Centar za šljivu i kesten i Kotvu, naručili su pet tisuća maski koje će podijeliti građanima te određene količine rukavica i dezinficijensa

679

U maloj vijećnici Grada Petrinje 18. ožujka održana je konferencija za novinare na temu funkcioniranja gradske uprave i ostalih gradskih institucija u novonastaloj situaciji epidemije koronavirusa.

Gradonačelnik Darinko Dumbović je istaknuo kako slijede upute i odluke nacionalnog i županijskog Stožera civilne zaštite te Ministarstva zdravstva, no i sami poduzimaju određene mjere.

„Svakodnevno dobivamo informacije koje nas prije svega zabrinjavaju. Mislim da Grad Petrinja, kao i sve institucije i ustanove u gradu, mora preuzeti odgovornost kako bi sustav mogao funkcionirati“, kazao je gradonačelnik te napomenuo da će se u svim ustanovama i poduzećima, ukoliko bude potrebe, napraviti preraspodjela kako bi sve funkcioniralo te kako bi se zaštitile ugrožene skupine, naročito stariji zaposlenici.

„Naravno da mi danas moramo dati i poruku što Grad može napraviti za svoje građane, što može napraviti za jedan od najsamostalnijih slojeva našeg društva, a to su poduzetnici. Moramo dati prijedloge kako ih osloboditi komunalnih naknada te im dati poticaj, da nemaju neki namet. Za to sam da to kao Grad napravimo na kvalitetan način, za one koji još od neki dan ne rade i, po meni, neka im to rješenje o obustavi posla bude mjerilo da više ne moraju plaćati komunalnu naknadu“, poručio je Dumbović.

Dodao je kako se o modelima još razgovara, a o tome će odlučivati Gradsko vijeće, kao i o izmjenama i dopunama proračuna koje će u ovoj situaciji biti nužne.

Više je o oslobađanju od plaćanja komunalne naknade rekla pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Vera Kaurin.

„Komunalna naknada je vrsta poreza i namjenski prihod Grada Petrinje. Prijedlog je mjere, koja će se još razraditi i koja treba ići na odlučivanje na sjednicu Gradskog vijeća, da se tvrtkama i obrtima koji su zatvoreni u ovom razdoblju omogući lakše podnošenje tog poreza tako da ih se on dijelom oslobodi u tom periodu“, pojasnila je Kaurin.

Ivana Kordić, pročelnica Upravnog odjela za financije, proračun i naplatu potraživanja kazala je kako su brojni upiti vezani uz podmirivanje obveza obrtnika, poduzeća i fizičkih osoba.

„Grad Petrinja je poslao nova zaduženja i opomene za komunalnu naknadu prije nego se dogodila čitava situacija s koronavirusom. Ovim putem bih apelirala na građane da opomene koje će dobiti zanemare. Mi nećemo u ovom razdoblju ići u prisilne naplate, nećemo ići s opomenama i nećemo obračunavati kamate za nepodmirene dugove. Što se tiče proračuna, u fazi smo priprema prvih izmjena i dopuna proračuna. Sukladno mjerama koje ćemo u narednom razdoblju analizirati i napraviti, napravit ćemo i te izmjene i dopune. One će vjerojatno biti usmjerene više prema socijalno ugroženima i prema obrtnicima ili poduzetnicima“, rekla je Kordić.

Nataša Vidović, ravnateljica Dječjeg vrtića Petrinjčica podsjetila je kako su u vrtiću organizirana dežurstva za onu djecu čiji roditelji rade i nemaju alternativu.

„Od 19. ožujka Dječji vrtić Petrinjčica radit će u objektu Duga u Ulici braće Hanžek 10. Svi oni roditelji koji nemaju drugog načina, oni koji su pod radnom obavezom, mogu slobodno dovesti djecu. Tamo će raditi dežurne odgojiteljice i svako će dijete biti prihvaćeno i zbrinuto. Sve obavijesti mogu se naći na našoj web stranici www.vrtic-petrinjcica.hr, na vratima naših objekata i u lokalnim medijima. Roditelji nas mogu nazvati i na broj telefona 044 / 815 – 134“, istaknula je Vidović.

Prim. dr. Marina Kovač, koordinatorica za zdravstvene projekte Grada Petrinje kazala je kako kontinuirano prate situaciju sa širenjem koronavirusa te sve naputke s viših razina.

„Govorimo o epidemiji, o bolesti za koju još uvijek nema lijeka niti cjepiva. Dakle, ono čemu smo prepušteni jest voditi brigu o epidemiološkim uvjetima i kako ćemo spriječiti taj „lanac“ širenja bolesti u našoj populaciji, u svakoj jedinici, u svakom gradu i mjestu te praktički u svakoj ustanovi bilo koje vrste. Ali i u svim našim kontaktima. Mi, svatko ponaosob, moramo raditi na tome da se pridržavamo vrlo jednostavnih pravila, naročito higijenskih. Ne treba nam panika, ali nam treba odgovornost i oprez te solidarnost i zajedništvo“, zaključila je Kovač.

Dodajmo kako se ovih dana obavlja dezinfekcija svih gradskih prostora, Grad je dao na dispoziciju zdravstvenim ustanovama Centar za šljivu i kesten i Kotvu, naručili su pet tisuća maski koje će podijeliti građanima te određene količine rukavica i dezinficijensa.

[srizonfbalbum id=3111]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime