Dolaskom vrućih i sparnih dana za vodom posežemo više no inače, a kako često boravimo van kuće, najčešće pijemo flaširanu vodu. Nosimo je u torbi, držimo na radnom stolu ili pak ostavljamo u automobilu.

Iako vodu treba piti u većim količinama kako ne bismo dehidrirali, pijete li vodu iz boce treba pripaziti na njeno držanje.

Često se dogodi da vodu ostavimo u autu i potom popijemo, što nikako ne bismo smjeli, obzirom da voda koja je jednom bila na visokoj temperaturi mijenja svoja svojstva, odnosno svoju kvalitetu, pogotovo kada je u pitanju voda iz plastične boce.

Stručnjaci su tako u vodi koja je bila podvrgnuta temperaturi višoj od sobne pronašli dva sastojka opasna za ljudsko zdravlje – antimon i bisfenol A.

Antimon je teški metal koji se povezuje s bolestima pluća, srca i gastrointestinalnim bolestima te želučanim problemima, a prema istraživanju iz 2009. navodi se i kao mogući kancerogen.

Bisfenol A je pak kemikalija koja se u organizmu ponaša kao estrogen što uzrokuje hormonalni disbalans koji može dovesti do dijabetesa, problema sa štitnjačom ili pak pretilosti. Izlaganje djece ovoj tvari uzrokuje negativne posljedice za razvoj.

Već pri temperaturi od 25C znatno raste razina antimona i bisfenola A u vodi koja se drži u plastičnoj boci.

Također, plastične boce koje na dnu imaju znak PET namijenjene su za jednokratnu upotrebu, jer postoji mogućnost da pri ponovnom punjenju vode boca ispusti kancerogene i teške metale.

Boce s oznakama PVC, PC, PS ili boce bez oznake na dnu treba izbjegavati u potpunosti jer ispuštaju kemikalije opasne po život.

Najsigurnije su boce s oznakom HDP, LDPE i PP.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime