Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku o produljenju mjera pomoći stanovnicima potresom pogođenih područja Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije do 31. prosinca 2026. godine.
Mjere uključuju nastavak otpisa računa za električnu i toplinsku energiju te oslobađanje od plaćanja RTV pristojbe za građane čiji su domovi oštećeni u potresu.
Pravo na naknadu troškova električne energije i potrošne tople vode imaju kućanstva koja su u vrijeme potresa živjela u oštećenim objektima, kako u zamjenskom ili privremenom smještaju, tako i na lokaciji oštećene nekretnine. Do kraja godine otpisuju se i troškovi priključenja zamjenskih objekata na elektroenergetsku mrežu te računi za električnu i toplinsku energiju. Procijenjeni trošak ove mjere iznosi do 500 tisuća eura.
Vlada je istodobno produljila i besplatno korištenje autoceste A11 Zagreb – Sisak do kraja godine, kao i besplatan prijevoz vlakom za stanovnike potresom pogođenih područja Sisačko-moslavačke županije te pripadnike službi koje sudjeluju u obnovi i sanaciji posljedica potresa. Za provedbu tih mjera osigurano je oko 4,5 milijuna eura.
Do kraja godine ostaje na snazi i odluka o otpisu RTV pristojbe za stanovnike pogođenih područja Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije.
Na sjednici je Vlada donijela i druge odluke, među kojima je sufinanciranje izgradnje nove Glazbene škole u Metkoviću vrijedne nešto više od tri milijuna eura, kao i upućivanje u drugo saborsko čitanje nekoliko pravosudnih zakona. Među njima su izmjene Prekršajnog zakona kojima se nastavlja digitalizacija sudskih postupaka te povećavaju pojedine novčane kazne za prometne prekršaje.
