HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Grada Siska Domagoj Orlić održao je u petak, 28. veljače konferenciju za novinare na temu izgradnje tvornice za preradu peradi s pratećim bioplinskim postrojenjem u južnoj industrijskoj zoni Siska kojom se u proteklo vrijeme se bavi cijeli grad.
Domagoj Orlić je na konferenciji za novinare optužio gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček za obmanu Siščana.
Orlić tvrdi da gradonačelnica laže kada tvrdi da se bioplinsko postrojenje neće graditi u Sisku. Prema njegovim riječima, prodaja gradskog zemljišta za ovu investiciju bila je usklađena s urbanističkim planom, a Grad Sisak je izdavao potvrde koje omogućuju izgradnju tvornice i bioplinskog postrojenja. Orlić ističe da su vijećnici na prethodnim sjednicama Gradskog vijeća, pod vodstvom Ikić Baniček, odlučili o pokretanju izmjena i dopuna prostornog plana kako bi omogućili gradnju ove investicije.
„Kristina Ikić Baniček je prodala gradsko zemljište, Kristina Ikić Baniček je izdala potvrdu da su pilićarnici i bioplinsko postrojenje usklađeni s prostornim planom. To je laž, to nije točno.“, tvrdi Orlić.
U isto vrijeme, gradonačelnica Ikić Baniček negira bilo kakvu povezanost s izgradnjom bioplinskog postrojenja, naglašavajući da je grad samo podržao investiciju za izgradnju tvornice peradi, a bioplinsko postrojenje neće biti dozvoljeno. “Dok sam ja gradonačelnica, neće biti nikakvog bioplinskog postrojenja”, izjavila je Ikić Baniček, pozivajući se na zelene tehnologije i održivi razvoj.
„Da je tomu tako dokazuje činjenica da su licemjerna Ikićka i da su licemjerni Ikićkini vijećnici na pretprošlom Gradskom vijeću donijeli odluku o pokretanju izmjena i dopuna plana kojim će prilagoditi i omogućiti gradnju ove investicije u južnoj industrijskoj zoni.“, kaže Domagoj Orlić.
Dok se u Sisku vodi javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš za ovaj kompleks, građanske inicijative već pozivaju na otpor, nazivajući projekt “EKO-atomskom bombom”. Građani su zabrinuti zbog mogućih ekoloških posljedica, jer bi bioplinsko postrojenje moglo ugroziti zdravlje i okoliš, osobito jer se nalazi u blizini stambenog naselja.
„Zašto si prodala gradsko zemljište, zašto si prodala, iznevjerila i izdala Siščane, zašto si iznevjerila i izdala našu djecu?“, upitao je Orlić.
Ovaj projekt izazvao je i političke nesuglasice, a HDZ-ovci su bojkotirali sjednice Gradskog vijeća, uključujući onu na kojoj su doneseni zaključci koji, prema Orliću, nisu pravno provedivi i samo odražavaju licemjerni stav lokalnih političara. „Ovaj cirkus koji je izvela licemjerna Ikićka i licemjerni Ikićkini vijećnici prije dva dana na Gradskom vijeću, kojim se tobože protive gradnji bioplinskog postrojenja, opet su donijeli pravno neprovediv zaključak.“, ističe Orlić.









