Prije jednog stoljeća u Joševici nedaleko Gline živjelo je preko 350 duša, dok se prije Domovinskog rata tamo nalazilo nešto više od 130 ljudi, mahom Hrvata. Danas u selu živi 34 osoba, no to ne spriječava Joševičane da poštuju tradiciju i običaje. Tako su po dvanaesti puta održali godišnju skupštinu Zavičajnog kluba Joševica, čiji je predsjednik Nikola Žarinac zadovoljan što je učinjeno u proteklom razdoblju: „Zadovoljni smo što smo uradili u ovih 12 godina. Moram svakako istaknuti članove Zavičajnog kluba i sve ostali koji su nam u tome pomogli ili donirali. Sada u Joševici živi svega 34 stanovnika, a ovo je stvarno jedan motiv, jedna volja, jedna želja da se u tom selu pokrene život i da se vidi kako se nekad živjelo. Naša Etno kuća bit će simbol svih onih kuća koje su zapaljene u Domovinskom ratu i to će biti jedna povijest za mlade. Tu je dom koji je obnovljen, kapelica Majke Božje lurdske, tu su naša spomen obilježja, vidikovac, vrelo Stanci, Joševačka šetnica, dječje igralište…“
Svega toga ne bi bilo da nije Grada i Županije, kojima se puno zahvaljujem, završio je Žarinac. A prvi čovjek Grada Gline, gradonačelnik Stjepan Kostanjević pohvalio je snagu i volju žitelja Joševice te su danas rezultati rada Zavičajnog kluba itekako vidljivi: „Ne može se preko noći nešto napraviti, no oni su u 12 godina u jednom zajedništvu obnovili staru kuću gdje vidimo da su uložili i truda i vremena i ja im zahvaljujem na tome. Grad Glina će pomoći svim udrugama i zavičajnim klubovima koji svojim radom pridonose zajednici, povratku života i starih tradicija na ova područja da mladi koji dolaze vide kako se nekad ovdje živjelo.“
Grad preko zavičajnih klubova i udruga može djelovati i zadržati mlade na ovom području: „Ja držim da svatko tko traži posao, može ga naći. Ne baš u struci, ali prekvalifikacijama i angažmanom treba prihvatiti posao za prvu ruku. Mi u Glini imamo dosta problema s radnom snagom. Dosta radne snage u Glinu dolazi iz okolnih mjesta. Pokušavamo život vratiti u Glinu, ali i sva ova naselja koja su uništena u ratu. Nadolazi vrijeme kada će svatko naći svoju zanimaciju i kada će u Glini biti ugodno živjeti.“
Da ovakve udruge svojom brigom održavaju život na ruralnim područjima svjestan je i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić: „Danas je uloga zavičajnih udruga i ostalih udruga poput vatrogasaca u ruralnim područjima jako bitna. Rekao bih odlučujuća jer da nema tih udruga vjerojatno bi život bio lošiji. Ionako je premali broj stanovnika i ako ne bi bilo nečeg oko čega će se organizirati život bi bio puno teži. U svako ovo naselje mi je drago doći iako ima malo stanovnika. Uz dolazak koji su otišli, selo ponovno oživi i to je nešto što ćemo u budućnosti, možda na drugačiji način, poticati.“
Kao župan činit ću pritisak i na Vladu i određena ministarstva da učinimo više na decentralizaciji države. To je bitan proces, a zadnjih godina činjeno je upravo suprotno. U narednom razdoblju treba učiniti nešto i privući ljude iz urbanih sredina u ove male da ne zjape prazne, zaključio je Žinić.
[srizonfbalbum id=1976]