MARTINJE – veseli dani ljubitelja vina

1379

Danas nam je spomendan svetog Martina, a svake godine u mjesecu studenom ljubitelji vina i vinari tijekom Martinja dolaze na svoje – mošt se pretvara u zalihu vina koje će ih veseliti i grijati tijekom cijele iduće godine.  Cijela svečanost ima pomalo i karakter iznenađenja jer se do samog otvaranja boce ne zna kakvo ih vino čeka… Tko je bio Sveti Martin i što on ima s vinom?, saznajte u tonskom prilogu ispod.

 

2014-11-10_11_studeni_sveti_martin_turski_biskup(8)

 

A kako se dolazi do mladog vina? Različite sorte grožđa dozrijevaju u različito vrijeme, a pravi trenutak za berbu određuje se prema udjelu šećera u grožđu. Ubrano grožđe prerađuje se isti dan i to putem vrenja, tj. djelovanja grožđanh kvasaca. Pri temperaturi od 14 do 16 °C do vrenja dolazi unutar dva do tri dana. Tada se razgrađuje šećer, a istovremeno se mošt pretvara u alkohol. U sljedećoj fazi, koju se naziva tihim vrenjem i koja traje tri do pet tjedana, dolazi do bistrenja i prestanka pjenjenja.  Prestankom vrenja mošt se pretvara u mlado vino. Ipak, mlado vino je, kao što mu i samo ime nalaže – mlado! Jednako kao što dijete ne pokazuje sve svoje osobine u najranijoj dobi, tako se ni sve karakteristike vina ne mogu utvrditi dok je vino mlado. Za ozbiljnije analize i utvrđivanje istinske kvalitete vina treba pričekati bar do proljeća.

Dakako, nema ni dobrog obroka bez dobre kapljice, mnogi će reći. Ali jednako tako nije ni potpun užitak piti dobro vino ako se uz njega nema i nešto ukusno za pojesti.

Što naše domaćice u kontinentalnom dijelu Hrvatske stavljaju na stol u vrijeme Martinja? U ovo doba godine uvijek možete igrati na sigurno s puricom s mlincima te sa štruklima, a dobro će doći i kotlovina te brojna jela s kobasicama. Naši prijedlozi će Vas zasigurno zaintrigirati. U tjednima kad je potrošnja vina nešto veća nego inače svakako će dobro doći malo juhice za okrepu. Tradicionalne kombinacije su uvijek siguran pogodak, ali možda se ove godine možete odmaknuti od provjerenog i provjeriti nešto novo poput naše juhe sa sirom i šunkom. Odlučite li ipak preskočiti juhu, zasigurno će Vam se svidjeti neko od brojnih jela na bazi mesa u kombinaciji s umakom od vina. Kakvo vino koristiti u tom slučaju? Čime podlijevati meso? Odgovor naravno nije jednoznačan. O korištenom vinu ovisit će okus cijelog jela pa je zato preporučljivo koristiti vino čiji Vam bouquet i inače dobro leži.

Postoje ipak neke osnovne smjernice:

  • Bijelo vino prikladno je za jela od piletine i morskih plodova.
  • Crno vino nešto je jače pa je odličan izbor za jela od crvenog mesa, divljači te za jela s umacima nešto istaknutije arome.
  • Imate li u vidu neko lagano predjelo, u njega ćete najbolje ukomponirati suha i lagano slatka vina
  • Suho bijelo vino ili rose dobro odgovara tjesteninama te jelima s jajima.
  • Pripremate li povrće, opet će najbolji izbor biti lagano bijelo vino.
  • Ukoliko marinirate meso, i tu Vam vino može dobro doći: poneka kap alkohola u marinadi omekšat će meso i istovremeno mu dati neodoljivu aromu
  • Neće se svako vino kuhati jednako vremena: bijelom vinu treba manje nego crnom

Vino, naravno, ne ulazi samo u slane kombinacije, već je sastojkom zanimljivih desertnih krema, a vjerojano najpoznatiji desert s vinom u glavnoj ulozi su kruške u čemu drugom, doli vinu! Za taj specijalitet važno je da pronađete što kvalitetnije kruške i da se opskrbite dobrim crnim vinom i gotovo je sav posao obavljen…

 

martinje

 

Sretno vam Martinje i ne sjedajte za volan ukoliko ste popili koju kapljicu mladog vina više!

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime