Klubovi oporbenih vijećnika u Županijskoj skupštini Sisačko-moslavačke županije; Mosta, HSP-a i HSS-a, SDP-a i SDA, REFORMISTA i HDRS-a te nezavisni Vladimir Čavrak održali su 28. studenoga konferenciju za novinare na kojoj su se osvrnuli na prošlotjednu 4. sjednicu skupštine.

Mostov Milan Brigljević je ustvrdio kako je prijedlog proračuna za 2018. godinu „sve, samo ne razvojni“. Brigljević smatra kako je po većini stavki rađen kao i prethodnih godina, a posebno se osvrnuo na dio koji se odnosi na saniranje gubitaka Opće bolnice Dr. Ivo Pedišić u Sisku.

„Župan je od vijećnika tražio da podrže sanaciju gubitaka bolnice u Sisku s nešto više od 10 milijuna kuna u idućoj godini, a bolnica nije ni približno prihvatljiv plan sanacije, nije napravila kvalitetnu analizu razloga gubitaka, nije napravila prihvatljiv akcijski plan s izračunima rokova i osobama zaduženim za provedbu, što je Ministarstvo financija tražilo kao uvjet da bi se uopće moglo pokušati sanirati gubitke. Poznato je da je jedna trećina zaposlenih nemedicinsko osoblje što je neprihvatljivo organizacijski i ekonomski.  Osim toga ekonomski pokazatelji prema kojima obim posla pada, a troškovi rastu, upozoravaju na neracionalnost poslovanja bolnice i besmislenost ulaganja prije nego li dođe do zaokreta u poslovanju. Na nesposobnost uprave i mračnu budućnost bolnice ukazuje gorući problem sukoba struka koje je uprava bolnice već mjesecima ne može riješiti“, istaknuo je Brigljević i dodao kako je vijećnik Mosta Petar Ćosić tražio skidanje s dnevnog reda točke o proširenju djelatnosti Doma zdravlja Sisak na djelatnost palijative, naglasivši kako nema strategije razvoja palijativne skrbi na području županije, koja je obveza prema Ministarstvu, ali i preduvjet za bilo koju pojedinačnu aktivnost, no prijedlog je većinom glasova odbijen.

HSS-ov Mijo Latin je kazao kako je istu sudbinu doživio i njihov amandman vezan uz poticaje u poljoprivredi, naglasivši kako ove godine uopće nisu isplaćeni poticaji u poljoprivredi.

„Koju smo mi tim amandmanom htjeli poslati poruku? Htjeli smo poslati poruku da je subvencija odnosno potpora stočarstvu u našoj županiji zanemariva, možemo kazati skoro nikakva, da je stočarstvo na najnižim granama od osnutka države, da je broj grla, kako krava tako autohtone pasmine konja hrvatskog posavca i hladnokrvnjaka na najnižoj razini. Nismo se vodili tim da probijamo proračun koji je nedostatan za to,  nego smo htjeli u okviru proračuna da se donekle pravilno, to malo što ima,  preraspodijeli. Međutim, završilo je takao kako. Najviše mi je žao što netko tko bi trebao imati razumijevanja za to, nema razumijevanja. Župan je kazao da su to mjere koje jednostavno neće polučiti rezultate te da je sadašnji sustav potpora dobar i da ga kao takvog ga treba nastaviti“, rekao je Latin.

Oporbeni vijećnici su upozorili i na razrješenje članova Povjerenstva za dodjelu potpora u poljoprivredi i Povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda napomenuvši kako su smijenjeni najstručniji članovi, kao npr. sudski vještak za procjenu štete te kako vladajući „smjenjuju i imenuju po svojoj volji, ne vodeći računa o kvaliteti ljudi“.

Kako bi Skupština SMŽ više pozornosti posvetila rješavanju problema osoba s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću, nezavisni županijski vijećnik Vladimir Čavrak tražio je na sjednici osnivanje Povjerenstva za utvrđivanje stanja i razine osiguranja pristupačnosti građevinama u vlasništvu Županije te ustanovama kojima je Županija osnivač tim osobama. Zadatak povjerenstva, čiju bi većinu sačinjavale osobe s invaliditetom, bilo bi da utvrdi stanje pristupačnosti, da pripremi prijedlog akcijskog plana za rješavanje uočenih problema, izradi plan financiranja i održi savjetovanje s gradovima i općinama kako bi potaknuli da se rješavanju ovih problema posveti veća briga.

„Vladajuća većina, njihov Odbor za Poslovnik i Statut te župan  su odbili potrebu osnivanja takvog povjerenstva s jednim obrazloženjem koje su utemeljili članku 40 Statuta koji kaže da Županijska skupština može osnivati upravo ovakva povjerenstva u slučaju ako procijeni da postoji javni interes za neko pitanje. Sad se nameće zaključak ili pitanje – znači li to da onda Županija i većina u Skupštini misli da problemi osoba s invaliditetom i osoba s teškoćama u razvoju nisu javno pitanje, odnosno javni problem. Mi na području županije imamo 20 tisuća osoba s  invaliditetom što čini 11 posto populacije. Među njima je četiri tisuće branitelja i dvije tisuće mladih. Većina njih nema završenu osnovnu školu, a ukupno sa nezavršenog i sa osnovnom školom je njih 75%. Znači da te osobe nemaju ni približno  jednake životne šanse kao druge socijalne skupine“, ustvrdio je Čavrak.

Karmela Gajdek iz SDP-a upitala je što je s projektom izgradnje središnjeg paviljona Opće bolnice u Sisku, koji je novim troškovnikom povećan za 30 milijuna kuna, a Anđelka Hrupačkog iz HDRS-a zanimalo je da li se zamjenik župana iz reda srpske nacionalne manjine Dušan Bjelajac konzultirao s Ministarstvom vanjskih poslova kada je uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje otputovao u Republiku Srpsku “i tamo se slikao s Miloradom Dodikom”.

Brigljević se još osvrnuo na prijedlog vladajuće većine da se Željku Nenadiću dodijeli posthumno nagrada Županije za životno djelo. Brigljević je rekao kako je „HDZ mogao Nenadiću dodijeliti stranačku nagradu, a ne županijsku budući je Nenadić imao pravomoćnu presudu zbog gospodarskog kriminala po kojoj je oštetio Županiju kao vlasnika Top termi te kako nije primjereno da se predlaže za javno priznanje“. No, vladajući su izglasali ovu odluku. „Tim činom je HDZ poslao poruku narodu i građanima Sisačko-moslavačke županije kako nije bitno što narod misli, bitno je što misli HDZ-ova većina u Skupštini“, zaključio je Brigljević.

[srizonfbalbum id=1651]

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime