Projekt Ekološki centar – Vrata Zrinske gore nastavljen po planu

Na konferenciji za novinare najavljena javna nabava izvođača radova za projekt Ekološki centar – Vrata Zrinske gore financiran 85% iz europskih sredstava

1240

U Prnjavoru Čuntićkom nedaleko Petrinje održana je konferencija za novinare na kojoj je predstavljen projekt Ekološki centar – Vrata Zrinske gore. Riječ je o projektu koji se odnosi na rekonstrukciju, nadogradnju i dogradnju već postojećeg objekta Dječjeg istraživačkog centra u Ekološki centar, njegovo opremanje, uređenje vanjskog dijela, edukativne aktivnosti na temu zaštite i očuvanja ekološke mreže. Privremeni pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu Grada Petrinje Ante Marić podsjetio je zašto je projekt važan za Grad Petrinju: „Ekološki centar – Vrata Zrinske gore je nasljednik Dječjeg istraživačkog centra koji ima svoju povijest i priču, ali došlo je vrijeme da to podignemo na višu razinu. Time smo povukli značajnija sredstva koja su se ukazaal u različitim projektima. Tako smo kandidirali ovaj projekt i nazvali ga Ekološki centar – Vrata Zrinske gore jer se on uklapa u cjelokupno područje Zrinske gore koju smo mi prepoznali kao dio značajnog razvoja Petrinje kao ekološke destinacije. U tom smislu Gradsko vijeće je donijelo Deklaraciju o proglašenju ekološke zone na svom području koje obuhvaća dijelove Zrinske gore, Hrastovičke gore i ostale dijelove na području grada Petrinje.“

Deklaracija o proglašenju ekološke zone maksimum je koliko je Grad Petrinja mogao proglasiti i znači zalaganje za ekološke vidove proizvodnje i zaštitu Zrinske gore u smislu razvoja tog cjelokupnog područja, nastavio je Marić: „Mi smo realizirali nekoliko projekata u suradnji s različitim udrugama. Tu su bili projekti Put kestena, Javna ustanova Centar za šljivu i kesten, realizacije i priznanje pasmine banijske šare svinje. Sve su to projekti koje je iznjedrila Zrinska gora, a mi smo bili dužni joj to na neki način vratiti. Povukli smo sredstva i nadamo se da ćemo nastaviti projekte koji su rađeni u DIC-u, proširiti ih, dići ih na višu razinu, bolje opremiti zgradu i dalje raditi na realizaciji tih projekata.“

Bio je ovo ujedno i sastanak članova Projektnog tima, čija je članica Zlata Jajčinović, ujedno i članica Stručnog povjerenstva za javnu nabavu približila vrijednosti projekata i odnose financiranja: „Temeljem Ugovora kojega smo potpisali, prihvatljivi troškovi projekta su 7.884.000 kn, od toga su europska sredstva 85%, odnosno 6.700.000 kn. Veći dio sredstava cijelog projekta ide na rekonstrukciju, dogradnju i nadogradnju ove zgrade, što znači da smo planirali oko 5.290.000 kn. Kroz postupak javne nabave vidjet ćemo koji će to iznos biti. Ako procedura postupka javne nabave bude odrađena u predviđenom roku, radovi bi na proljeće mogli započeti. Jedan dio planiranih sredstava je oko milijun kuna predviđenih za opremanje objekta, od tehničke opreme i namještaja do svega ostalog što je potrebno za provođenje aktivnosti u objektu. Također, planirano je nešto sredstava za nabavu kombi vozila, koje će biti isključivo za potrebe provedbe ovog projekta.“

Nešto sredstava je osigurano iz dodatnih usluga potrebnih za provođenje ovog projekta i iz projekta za plaće članova Projektnog tima te 15% ukupnih sredstava treba osigurati Grad Petrinja, potvrdila je Jajčinović: „Što se tiče javne nabave, veći dio javne nabave je odrađen, ostale su sitnice, osim postupka javne nabave za odabir izvođača radova što je najveće i najkompliciranije provesti jer će najvjerojatnije biti dosta zainteresiranih gospodarskih subjekata. Obzirom smo odradili javnu nabavu za odabir stručnog nadzora, radovi će najvjerojatnije krenuti nakon sklapanja ugovora s izvođačem radova.“

Bude li sve išlo po planu, radovi će početi u proljeće, zaključila je Jajčinović. Gradonačelnik Grada Petrinje Darinko Dumbović čestitao je timu na nadgradnji života u prostoru u kojem živimo: „Koja daje poruku odgovornosti čovjeka prema prirodi. Najveći benefiti i najjača studija isplativosti što smo dobili ove silne novce. Za svaki ovaj projekt je najvažnije da smo osigurali novce. Ovo nije novac iz Intervencijskog plana. Mogu reći da je svaki projekt izuzetno zahtjevan!“

Ako radovi počnu i na jesen, ja ću biti najsretniji, rekao je Dumbović te izrazio oprez: „Uvijek se postavljaju pitanja! Građani imaju pravo znati, a znamo da imamo jako puno europskih projekata, znamo da jako puno radimo u gradu. Sa strahom očekujem taj natječaj i tko će dobiti posao. Kako taj posao realizirati, kako ga završiti i kako na kraju doći do samog cilja. Vidimo da je problem poduzetnika, i radne snage, i operative i svega onoga što čeka danas-sutra cijelu Hrvatsku s europskim projektima. Mislim da svi trebamo držati fige da to dobiju odgovorni ljudi koji će preuzeti radove i napraviti sve što je u interesu Grada Petrinje i ovog područja. Moramo se razvijati i Banovinu ne smijemo zaboraviti.“
Dumbović je pozvao sve koji mogu da se uključe u ovaj Projekt kako bismo dali poruku kakav treba biti život s prirodom.

[srizonfbalbum id=2440]

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime