Saborska oporba iskoristila je u petak raspravu o novom Zakonu o poljoprivredi da upozori na alarmantno stanje u domaćem agraru i na selu, a zastupnici HDZ-a istaknuli su kako je stanje posebno loše unatrag tri godine, od dolaska nove Vlade Kukuriku koalicije.
Dolaskom ove Vlade i ministra poljoprivrede Tihimira Jakovine uništene su poljoprivredne farme, dnevno se zatvaraju mliječne farme, kazao je na sjednici Hrvatskog sabora Frano Lucić.
Vlada uporno dokazuje da poljoprivreda nije strateška grana, rekla je Đurđica Sumrak, a Stjepan Milinković (HDZ) Vladine napore sažima u uzrečicu ‘Operacija uspjela – pacijent umro’.
Nije odgovorna samo ova Vlada, proces uništavanja traje 20 godina, u suštini to je posljedica činjenice da Hrvatska nema poljoprivrednu politiku, istaknuli su i Petar Baranović (reformist) i Šandor Juhas (zastupnik mađarske manjine).
“Glavinjamo kao gusani u magli, danas proizvodimo manje nego u ratno doba”, zaključio je Baranović.
Izgled sela i ono što imamo na policama trebali bi biti ogledalo poljoprivredne politike, sela su nam opustošena, a na policama trgovina je janjetina iz Australije i riba iz Azije, dodaje Juhas.
Trebalo bi biti bogato selo, bogata država, a nije tako, kaže Damir Kajin i opetuje kako je lani zatvoreno 3.510 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG), dakle deset dnevno.
Nema nevinih kada je u pitanju strategija poljoprivrede, kaže nezavisni Branko Vukšić koji drži da su sve vlade odgovorne za (ne) prilike u hrvatskom agraru.
Država je, kaže, u 15 godina za poticaje dala 35 milijardi kuna, a ovisnost Hrvatske o uvozu je 50 posto; milijun hektara se ne obrađuje, a 31. ožujka ukidaju se kvote za mlijeko i to je novi “pomor” – kako se Ministarstvo za to pripremilo, upitao je Vukšić ?
Vlada traži hitan postupak za zakon o poljoprivredi radi usklađivanja nacionalnog zakonodavstvo s novim propisima EU, donesenim koncem prošle godine u sklopu reforme Zajedničke poljoprivredne politike od 2014. do 2020.
Reforma se počinje primjenjivati od 1. siječnja 2015. godine.
Namjera je zakona lakše snalaženje korisnika, a zakonom se uspostavlja pravni okvir za povlačenje oko 800 milijuna eura godišnje iz dva europska fonda – za poljoprivredna jamstva i za ruralni razvoj, rekla je zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Španjol.
Zamjenica je odbacila tvrdnje saborske oporbe da se kasni s programom ruralnog razvoja.
Program se provodi od listopada, kada je raspisan natječaj za mjeru ulaganje u poljoprivredna gospodarstva, natječaj za preradbene kapacitete odnosno prehrambenu industriju ide početkom veljače.
Naglasila je da je ispregovarano 373 milijuna eura za izravna plaćanja i da je Ministarstvo od 2012. uspjelo 50 milijuna iz programa ruralnog prebaciti u izravna plaćanja i na taj način osigurali stabilnost poljoprivrednih proizvođača i njihovog dohotka.(Hina)